Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Demografkinja Svetlana Radovanović, koju su kao vještaka pozvale Odbrane jedanaestorice optuženih za genocid, tvrdi da je, na osnovu dokumentacije Tužilaštva, zaključila kako je 13. jula 1995. godine 25 osoba smrtno stradalo u selu Kravica blizu Srebrenice.

“Na osnovu zapisnika i potvrda o smrti za 675 identifikovanih osoba čiji su posmrtni ostaci pronađeni u masovnim grobnicama u široj okolini Srebrenice, zaključila sam da je na području Kravice stradalo 93 ljudi u julu 1995. godine. Najveći broj stradalih bio je 12. jula, njih 60, dok je dan kasnije, 13. jula, smrtno stradalo 25 osoba”, istakla je Radovanović.

Radovanović je svoje zaključke izvela na osnovu dokumentacije koju je Tužilaštvo uložilo kao materijalne dokaze.

Tužilaštvo BiH za genocid u selu Kravica tereti jedanaest bivših pripadnika policije i vojske Republike Srpske koji su, prema navodima optužnice, učestvovali u strijeljanju oko 1.000 Srebreničana zatočenih u skladištu poljoprivrednog dobra.

Radovanović je rekla da je, kako bi utvrdila “ukupan broj smrtno stradalih od 13. jula 1995. godine”, poredila i podatke iz izvještaja koji je uradio norveški demograf  Helge Brumborg za potrebe Haškog tribunala, te popis stanovništva BiH iz 1991. godine, kao i podatke Crvenog križa.

“Na osnovu ukrštavanja svih dokumenata, uočila sam da se informacije o datumu nestanka i datumu smrti dijametralno razlikuju, zbog čega je bilo primjera da su neke osobe viđene nakon smrti. Prema podacima Brumborga, Munib Muminović je zadnji put viđen 21. oktobra 1995. godine, dok u potvrdi o smrti stoji da je stradao 17. jula iste godine”, rekla je Radovanović.

Tokom unakrsnog ispitivanja, vještak Radovanović je istakla da je udio stradalih, izraženo u procentima, “marginalan” te da “ne može uticati na vitalitet populacije”.

“Moram istaći da broj od 17.909 Srebreničana koji trenutno borave van tog grada – a to su podaci Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice iz 2000. godine – više utiču na vitalitet populacije nego ovaj broj smrtno stradalih”, tvrdi Radovanović.

Nastavak suđenja je zakazan za 31. januar 2008. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.