Srijeda, 21 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Dvije godine nakon što ga je Haški tribunal optužio za ratne zločine u Srebrenici i Žepi, u Bosni i Hercegovini je uhapšen Zdravko Tolimir, bivši pomoćnik generala Ratka Mladića.

Bivši zamjenik komandanta za obavještajno-sigurnosne poslove Glavnog štaba Vojske Republike Srpske prebačen je u petak, u popodnevnim satima, u pritvorsku jedinicu Haškog tribunala. U sudnici Tribunala, će se pojaviti u ponedjeljak poslije podne.

Haško tužilaštvo smatra da je Tolimir odgovoran za zločin genocida, udruživanja radi vršenja genocida, zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja. Na teret mu se stavljaju istrebljenja, ubistva, progoni, prisilno premještanje i deportacija Bošnjaka sa područja Srebrenice u julu 1995. godine.

Tužilaštvo u Haagu je na prijašnjim suđenjima za zločine u zaštićenim enklavama Srebrenica i Žepa, koje su pale u julu 1995. godine, predočilo pisani izvještaj koji je Tolimir poslao generalu Radomiru Miletiću, tadašnjem vršiocu dužnosti načelnika Glavnog štaba VRS-a, u kojem traži pomoć za suzbijanje uporišta Armije BiH, istovremeno predlažući da bi bilo najbolje da se u tu svrhu koristi hemijsko oružje.

Tolimir je prvi, i za sada jedini, haški bjegunac kojeg je uhapsila policija Republike Srpske. Uhapšen je 31. maja u poslijepodnevnim satima na području općine Bratunac, u blizini granice sa Srbijom.

Na konferenciji za medije u Banjoj Luci, čelnici policije RS-a pojasnili suda je Tolimir uhapšen na osnovu dojave iz Srbije da postoji mogućnost da će neko od haških optuženika prelaziti granicu sa BiH.

“Blokiranjem terena i određenim aktivnostima koje je provela Uprava krim-policije MUP-a RS-a, te jedinice za podršku iz Zvornika i Bijeljine i Policijska stanica Bratunac, uhapšena je osoba koja kod sebe nije imala dokumenta, a kasnije je utvrđeno da je u pitanju Tolimir”, rekao je načelnik Uprave krim-policije GojkoVasić.

“Način prelaska granice s jedne na drugu stranu nije utvrđen. Morate shvatiti da je to otvoreni prostor koji lako prelaze i osobe i roba, pa je, vjerovatno, tako lako prešao i sam Tolimir”, pojasnio je Vasić.

Nakon što je zadržan prvo u pritvoru u Banjoj Luci, Tolimir je predat vojnicima EUFOR-a, koji su ga u večernjim satima prebacili u sarajevski kamp međunarodnih oružanih snaga u Butmiru, gdje je prošao liječničku kontrolu. U petak, 1. juna, oko 13 sati, uz pratnju ljekara, prebačen je u Haag. Kako saznaje Justice Report, Tolimir boluje od raka.

Reagujući na informaciju o hapšenju Zdravka Tolimira, Haško tužilaštvo je izrazilo želju da u pritvorskoj jedinici u Scheveningenu uskoro budu i preostali bjegunci.

“Nadamo se da će u najskorije vrijeme biti uhapšena i preostala dvojica optuženih za genocid u Srebrenici – Ratko Mladić i Radovan Karadžić”, rekla je Olga Kavran, glasno govornica Tužilaštva, napomenuvši da je glavnu tužiteljicu o hapšenju obavijestio lično Milorad Dodik, premijer RS-a.

Pored Mladića i Karadžića, Tribunal traga još za Stojanom Župljaninom, optuženim također za zločine u BiH, Goranom Hadžićem, optuženim za zločine počinjene tokom rata u Hrvatskoj, te Vlastimirom Đorđevićem, optuženim za zločine počinjene na Kosovu.

Najčitanije
Saznajte više
NSRS usvojila zakon kojim se ukida finansiranje svim strankama iz budžeta
Nakon što je visoki predstavnik Christian Schmidt zabranio finansiranje vladajućim strankama u Republici Srpskoj, entitetska skupština usvojila je Prijedlog zakona o finansiranju političkih organizacija, kojim se ukida finansiranje iz budžeta svih političkih stranaka.
Perduv zatražio naknadu nematerijalne štete zbog diskriminacije MUP-a RS-a i neosnovanog hapšenja
Ozren Perduv, koji je zbog višegodišnje diskriminacije tužio Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, saslušan je u svojstvu oštećenog pred Osnovnim sudom u Banjoj Luci, gdje je kazao da zbog neosnovanog hapšenja i danas ima posljedice, dok su njegovi svjedoci izjavili da ga je policija izdvajala iz grupe aktivista “Pravda za Davida” bez posebnog razloga.