Utorak, 3 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tužilaštvo BiH je podiglo optužnicu protiv Kreše Lučića, koji je pod sumnjom da je počinio zločin nad civilima u Kreševu, srednja Bosna tokom 1992. godine uhapšen krajem aprila 2006. godine.

Kako optužnica navodi Krešo Lučićje kao komandir Vojne policije Hrvatskog vijeća obrane Kreševo počinio zločinnad Bošnjacima na teritoriji opština Kreševo, Kiseljak, Busovača i Vitez, te učestvovao u zatvaranju i mučenju civila.

On je prema optužnici zajedno sa pripadnicima vojne policije tokom juna i jula ‘92. godine iz sela Rakova Noga,Crnići, Bjelovići, Bukve, Ramići prisilno odvodio i zatvarao civile u logore u Osnovnoj školi «Ivo Lola Ribar» u Kreševu, te u hangar «Šunje» u Kreševu u kojem zatvorenici nisu imali dovoljno vode, hrane te odakle su svakodnevno odvođeni na prinudne radove.

Lučić je kako optužnica dalje navodi tokom istog perioda iz logora «Šunje» dovodio zatvorenike bošnjačke nacionalnosti u zgradu «Elektroprivrede» u Kreševu, gdje ih je mučio udarajućiih nogama, rukama, drvenim palicama po svim dijelovima tijela, nakon čega bi naredio i vojnim policajcima da ih fizički zlostavljaju i tuku.

Jedna od tačaka optužnice navodi da je Lučić 18. jula 1993. godine tokom ispitivanja jednog od civila u zgradi«Elektroprivrede» naređivao vojnim policajcima da ga udaraju drvenim palicama i rukama po leđima nakon čega je zatvorenik više puta padao u nesvijest.

Vojni policajci su ga zatim, kako optužnica navodi poljevali vodom i kada bi došao svijesti nastavljali su ga tući.

Krešo Lučić, bosanski Hrvat je uhapšen 26. aprila 2006.godine kada je dan poslije pritvoren u Kazneno popravni zatvor «Kula», ali jeTužilaštvo BiH podiglo optužnicu nakon šest mjeseci.

Najčitanije
Saznajte više
Zbog kašnjenja u izradi odluke pokrenut postupak protiv sutkinje iz Banje Luke
Za kraj aprila je zakazana glavna rasprava protiv Biljane Vučetić, sutkinje Osnovnog suda u Banjoj Luci koja se disciplinskom tužbom tereti da je neopravdano kasnila po zahtjevu za izuzeće u predmetu koji je vodila, kao i da je prekršila princip Etičkog kodeksa sudija, što je dovelo do narušavanja ugleda i integriteta pravosuđa, rečeno je na pripremnom ročištu.
Disciplinski postupak protiv sudije iz Višegrada zbog nedostavljanja izvještaja o imovini
Ured disciplinskog tužioca podnio je disciplinsku tužbu protiv Sandra Nalića, sudije Osnovnog suda u Višegradu, zbog kršenja odredbi Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću o dostavljanju izvještaja o imovini i interesima, rečeno je na pripremnom ročištu.
Naredne sedmice počinje suđenje za zločine u Zenici
BiH meta kineskih hakera, objavio Google