Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Prebacivanje Dragana Zelenovića iz pritvora u Rusiji u pritvorsku jedinicu u Scheveningnenu, odloženo je zbog smrti Slobodana Miloševića, saznaje BIRN-ov Justice Report.

Prije deset godina, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) podigao je optužnicu protiv Zelenovića. U optužnici se Dragan Zelenović tereti za zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja rata, te zlodjela počinjena nad civilima u Foči.

Poslije devet godina provedenih u bjekstvu, u augustu 2005. godine vlasti Ruske Federacije, uhapsile su četrdesetpetogodišnjeg Zelenovića.

Uhapšen je u naftaškom gradu Kanti-Mansisk i Kanti-Mansiskom, autonomnom okrugu u zapadnom Sibiru, pošto je više godina radio kao građevinski radnik pod pseudonimom Petrović.

Poslije hapšenja, Tribunal je poslao zahtjev ruskim vlastima «tražeći brzi transfer… u Hag».

Istovremeno, Vladimir Tjulkov — zamjenik glavnog tužioca ove oblasti, je izjavio kako su «potrebna dokumenta za izručenje već pripremljena i da će biti poslana glavnom tužiocu u Rusiji na dan 31. augusta».

Međutim, tamošnje vlasti još uvijek nisu optuženog poslale u sudsku pritvorsku jedinicu.

Izvor iz Tribunala je potvrdio za Justice Report da se Zelenovićev transfer iz Rusije očekivao 13. marta. Međutim, poslije Miloševićeve smrti, ruske vlasti su odlučile odložiti prebacivanje.

Hag još nije potvrdio ove navode. «Tribunal nastavlja suradnju sa ruskim vlastima i nadamo se da će pitanje Dragana Zelenovića biti uskoro razriješeno», rekao je Matijas Helman, predstavnik MKSJ u Bosni i Hercegovini za Justice Report.

Zelenović je bio zamjenik komandanta vojne policije i vođa paravojnih formacija u Foči. Optužen je za više pojedinačnih silovanja, za učešće u višestrukom silovanju i odvođenju žena radi seksualnog zlostavljanja i mučenja.

Optužnica protiv njega je prvi put podignuta u junu 1996. godine zajedno sa optužnicama protiv Gojka Jankovića, Radovana Stankovića, Dragoljuba Kunaraca, Radomira Kovača, Zorana Vukovića, Dragana Gagovića i Janka Janjića.

Dvadesetog aprila 2001. godine Tužilaštvo je podnijelo izmjenjenu optužnicu protiv Dragana Zelenovića.

Tužilaštvo je 2004. godine zatražilo od Tribunala da se Zelenovićev slučaj prebaci Odsjeku za ratne zločine u Sarajevu, a u skladu sa strategijom prestanka rada Haškog tribunala. Po tim pravilima, druga dva haška optuženika iz Foče, Radovan Stanković i Gojko Janković, već su prebačeni na Sud BiH.

Bilo kakva odluka o prebacivanju Zelenovićevog slučaja na sud u Bosni neće biti donijeta prije njegovog prebacivanja u Hag.

Zelenović je u pritvoru u Rusiji već više od osam meseci.

Od osmorice koje je 1996. godine Haški tribunal optužio za zločine počinjene u Foči tokom rata u BiH, Dragan Zelenović je posljednji i jedini koji se nije pojavio pred Tribunalom. Trojici je već suđeno i izrečena je presuda, dvojici se sudi u Sarajevu, a dvojica su ubijena pri hapšenju zbog pokušaja bjekstva.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve