Subota, 12 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ramiz Pervan je rekao da je zarobljen u junu 1992. godine u svom domu u Bileći, nakon čega je odveden u policijsku stanicu, gdje je udaran.

“Jedan komandir ‘Belih orlova’ me stavio uza zid, i tuče me i govori da držim ruke uza zid. Ja padam, on me diže i tuče… Pao sam dolje i ležao jedno desetak minuta kada nailazi Goran Vujović iz kancelarije i smije se. S njim su bila dvojica Bošnjaka i smijali se. On me je pogledao i prestao se smijati”, prisjetio se Pervan.

Iz policijske stanice Pervan je, kako je kazao, odveden u kasarnu u Bileći, gdje su zarobljene Bošnjake čuvali rezervni policajci, “koji su bili jako korektni”, a nakon sedam dana je prebačen u stari zatvor.

Pervan je ispričao da ga je Miroslav Duka jedne prilike, tokom zatočenja u starom zatvoru, prozvao da izađe vani, nakon čega ga je ispitivao o oružju iz Čapljine.

“Kada sam nešto odgovorio, opsovao je i zakačio me nogom. Udarac me bacio tri metra. Onda je rekao nekoj dvojici: ‘Obradite ga.’ Oni su mene uveli i udarali deset minuta vojničkim čizmama. Pao sam u nesvijest i znam da su mi skakali po prsima”, izjavio je Pervan, dodavši da su mu od udaraca pukla četiri rebra i zubi, te da ima problema s centrom za ravnotežu.

Tokom unakrsnog ispitivanja svjedok Pervan je kazao da se ne sjeća da li je Duka bio prisutan kada je udaran.

Miroslav Duka, nekadašnji komandir policije u Bileći, za zločine počinjene u tom gradu optužen je s Goranom Vujovićem, bivšim načelnikom Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Bileći, i Željkom Ilićem, nekadašnjim policajcem.

Vujoviću i Duki na teret je stavljeno da su omogućili i organizovali zatvaranje civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti u Bileći, gdje su zatočenici ubijani, mučeni i zlostavljani, dok je Ilić optužen za učešće u zlostavljanju.

Svjedok Pervan je ispričao i da je jedne noći kroz prozor vidio Duku kako sa automatskom puškom dolazi do starog zatvora.

“On je opucao na prozor gdje sam bio. Mi smo se sakrili i meci su počeli rikošetirati. Onda je uzeo suzavce i bacio ih u sobu. Onda je opet pucao. Tu gušenje počinje. Ja sam izletio iz sobe i metak me zakačio, ali je samo okrznuo kožu. Bacio sam se u ostavu i sakrio. Nakon nekog vremena, čujem, dolaze Duka i Željko Ilić, prepoznao sam im glasove. Željko je rekao: ‘Hajmo zapalit’ magacin.’ Duka nije odgovorio. Onda se čula zapaljiva bomba i plamen, ali ubrzo je cisterna to ugasila”, kazao je Pervan.

Dukin branilac Dejan Bogdanović upitao je svjedoka zašto je tokom istrage rekao da je prije incidenta pucanja čuo viku i kako Duka udara stražara, a to nije spomenuo na suđenju, na šta je Pervan odgovorio da je to istina, ali da je zaboravio.

Suđenje se nastavlja 7. jula.

Najčitanije
Saznajte više
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra