Iz Muzeja su saopštili da je izložba “Listen” (Slušaj) otvorena 10. maja u švedskom Muzeju zračnih snaga u Linköpingu, koji je dio Nacionalnih švedskih muzeja odbrambene historije.
Kroz priče i lične predmete, izložba prikazuje djetinjstva obilježena ratom, od osoba evakuiranih iz Finske tokom Drugog svjetskog rata, do bosanskih i libanskih izbjeglica koje sada žive u Švedskoj, kao i osoba iz Palestine, Sirije, Ukrajine i drugih zemalja.
“U Švedskoj smo dokumentovali iskustva osoba koje su kao djeca samostalno stigle iz Finske, a nekoliko njih je na otvorenje izložbe došlo sa svojim bližnjima, što je bilo izuzetno emotivno iskustvo”, kazala je Amina Krvavac, direktorica Muzeja ratnog djetinjstva u BiH.
Poseban dio postavke čini prostor “Share” (Podijeli), za koji Salkanović navodi da predstavlja interaktivnu zonu gdje posjetitelji mogu da podijele sjećanja na svoje djetinjstvo.
„Bitno je da se posjetitelji i posjetitljke povežu, identificiraju s pričama djece. Osobe koje imaju iskustvo rata definitivno se povežu sa tim predmetima, ali i osobe koje nemaju često pronađu predmete koji su im iz nekog razloga bliski i povežu se s njima kroz sjećanje na svoje djetinjstvo“, kaže Salkanović i dodaje da je to jako bitno za pobuđivanje empatije.
Izložba u Švedskoj će biti otvorena narednih osam mjeseci, te se očekuje da će je pogledati više desetina hiljada posjetilaca. Ovo je, osim jedne pop-up izložbe, prva izložba u punom obimu Muzeja ratnog djetinjstva u ovoj zemlji.
Izložba Muzeja ratnog djetinjstva u Švedskoj. Foto: Muzej ratnog djetinjstva u BiH
Izložba “Ratno djetinjstvo: Iskustva iz Drugog svjetskog rata” otvorena je u Lavovu u Ukrajini 8. maja. Izložba je postavljena povodom obilježavanja 80 godina od završetka Drugog svjetskog rata, u partnerstvu s organizacijom After Silence (Poslije tišine) i uz podršku organizacije Pro Peace.
Ona donosi lična svjedočanstva posljednjih živih svjedoka i svjedokinja rata, te predstavlja njihova iskustva izvan uobičajenih narativa o “malim herojima” i “malim žrtvama”.
Salkanović kaže da u pričama o ratu uvijek postoje neki ustaljeni narativi, poput herojskih narativa, a dječije priče su najčešće zanemarene, ponekad i zloupotrijebljene.
„Ono što Muzej ratnog djetinjstva radi jeste da predstavlja iskustvo djetinjstva u ratu, predstavlja i one teške momente, ali i one druge: momente igre, ljubavi, hrabrosti. Tako da dobijamo višedimenzionalni uvid u te osobe“, govori Salkanović.
U trenutku kada djeca u Ukrajini ponovo proživljavaju rat, Muzej nastavlja dokumentovati njihova iskustva. Kolekcija sada broji više od 600 svjedočanstava i predmeta koji svjedoče o životu pod okupacijom, u izbjeglištvu i razdvajanju. Izlažući o Drugom svjetskom ratu, Muzej potiče intergeneracijski dijalog i povezuje iskustva djece u različitim erama i ratovima.
Ona napominje da je jako važno pričati ove priče pogotovo u trenucima kada djeca u Ukrajini, Palestini, ali i drugim dijelovima svijeta gdje su konflikte zone, prolaze kroz iskustvo rata.
Salkanović kaže da u Muzeju ratnog djetinjstva u Sarajevu postoje priče iz Palestine, koje su također na izložbi u Švedskoj, te smatra da je bitno da ljudi pogledaju i ta iskustva.
„Vrlo često je izvještavanje usmjereno na brojke i suhoparne činjenice, što dovodi do depersonalizacije. Zato je izuzetno važno ove priče približiti javnosti i dati glas djeci koja prolaze kroz iskustvo rata“, kaže ona.
Prije nekoliko dana zatvorena je druga velika izložba Muzeja ratnog djetinjstva u Južnoj Koreji, u mirovnom centru na otoku Jeju, a koja je postavljena nakon velikog uspjeha izložbe u Muzeju historije Seoula, koju je u glavnom gradu Koreje posjetilo preko 200.000 ljudi.
Krajem mjeseca, 29. maja, Muzej će otvoriti i izložbu na Kijevskom sajmu knjige u kultnom prostoru Mystetskyi Arsenal, a koja će posjetiocima najvećeg ukrajinskog sajma knjige predstaviti ulogu čitanja i knjiga u ratnom djetinjstvu.