Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Drašković se ranije nije pojavljivao na izjašnjenju o krivnji na Državnom sudu, o čemu je Detektor pisao.

Sud je pokušao nekoliko puta stupiti u kontakt s optuženim, međutim, iz policijske stanice nezvanično su kazali da optuženi već dugo ne boravi na adresi.

Detektor je ranije pisao da je Sud sve dopise slao u Srbiju, gdje se, prema informacijama dobijenim putem međunarodne pravne pomoći, Drašković nalazio.

Optužnica tereti Draškovića sa Vidojom Blagojevićem, Vladom Matićem, Brankom Studenom, Miladinom Ivanićem i Cvjetkom Stojanovićem za zatvaranja i ubistva bošnjačkih civila u junu 1992. godine. Prema optužnici, 5. juna je 400 do 500 civila – koji su bili zatvoreni u Tehničkom školskom centru u Karakaju – prebačeno u Dom kulture u Pilici, gdje su držani u nečovječnim uslovima.

Civili su, kako se dodaje u optužnici, 8. i 9. juna prevoženi iz Pilice u takozvanu “Gerinu klaonicu” u Karakaju i ubijani.

Blagojeviću i Studenu se u odvojenim predmetima sudi za druge zločine na području Zvornika.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.