Srijeda, 16 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Za ove zločine optuženi su Enes Zukanović u svojstvu nekadašnjeg komandanta Štaba oružanih snaga Ilidža, Fikret Prevljak, nekadašnji komandant Štaba oružanih snaga Ilidža i Četvrte motorizovane brigade Armije BiH, Emir Redžović, bivši komandant 104. motorizovane brigade ABiH, Vahid Alađuz, nekadašnji pomoćnik komandanta za bezbjednost u brigadi, Rasima Okerić kao nekadašnji upravnik logora u Hrasnici. Ista optužnica tereti Mustafu Gegaja i Muju Vatreša, nekadašnje pripadnike Četvrte motorizovane brigade ABiH, Vahida Muharemovića kao predsjednika Izvršnog odbora opštine Ilidža, Mirsada Tuzlaka, komandanta Mješovitog artiljerijskog diviziona, te Senahida Godinjaka kao komandanta Drugog bataljona 104. motorizovane brigade.

“Svjesno i voljno – svako od njih, za vrijeme obavljanja pomenutih dužnosti (…) na području naselja Hrasnica, opštine Ilidža Sarajevo – omogućili, dozvolili, saglasili se i organizovali zatvaranje i zlostavljanje civila srpske nacionalnosti i ratnih zarobljenika pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS)”, navodi se u optužnici koju je pročitala tužiteljica Marijana Čobović.

Prema optužnici, logorske prostorije su bile prostorije Osnovne škole “Aleksa Šantić” od maja do početka jula 1992. , garaže u ulici Igmanskih partizanskih bataljona od jula do polovine novembra 1992., te podrumske prostorije nedovršene stambene zgrade u ulici Alekse Bojkovića Brke od polovine novembra 1992. godine do decembra 1994. godine.

U optužnici se navodi da su logori bili pod ingerencijom Štaba oružanih snaga Ilidža koji se početkom decembra transformiše u Četvrtu motorizovanu brigade ABiH, a od marta 1995. u 104. motorizovanu brigadu ABiH.

U optužnici se dalje navodi da su optuženi vršili nezakonita zatvaranja, ubistva, silovanja, nečovječna postupanja, nanošenja povreda tjelesnog integriteta, zdravlja, prisiljavanje na prinudni rad, napad na civilno stanovništvo. Navodi se i da je među zarobljenicima bilo žena, starijih osoba i maloljetnika koji su nezakonito zatvarani u logorima i odvođeni na prisilne radove u zoni ratnih dejstava, gdje su bili izloženi ranjavanju i povredama sa smrtnim posljedicama, ili su ih stražari ubili.

“Nikada nijedno rješenje o pritvoru nije doneseno od vojnog suda. (…) Materijalnom dokumentacijom će se dokazati surovost uslova u logorima. (…) U garaži za samo jednu noć bile su četiri smrti”, kazala je u uvodnoj riječi tužiteljica Čobović.

Tužiteljica je navela da je bilo zatvorenika koji su dovođeni iz drugih logora na prinudne radove, o čemu postoje i sudske presude, te da je izvršen artiljerijski napad na stanovništvo okupljeno u i oko pravoslavne crkve “Sveti Sava” u ilidžanskom naselju Plandište, gdje je nekoliko civila  poginulo i 50 ranjeno.

“Tužilaštvo će izvođenjem dokaza i saslušanjem svjedoka, vještačenjem vještaka vojne struke, dokazati da su pripadnici Četvrte motorizovane brigade izvršili napad na civilno stanovništvo” kazala je Čobović.

Prevljakova braniteljica Vasvija Vidović je kazala da je “srpsko stanovništvo u ovim naseljima imalo značajnu povezanost sa Srpskom demokratskom strankom kojoj je bio za cilj zasebna država bosanskih Srba, koji su imali plan i realizaciju na terenu koji su naoružavali pripadnike srpske nacionalnosti”.

“Ova komanda i ovi borci su se borili sa unutrašnjim jedinicama i sa Sarajevsko-romanijskim korpusom sa 1.000 vojnika”, kazala je Vidović

Braniteljica je dodala da će Odbrane dokazati da u logorima nije bilo civila, već pripadnika SDS-a ili onih koji nemaju status zaštite, i onih koji su imali oružje ili osobe opasne po bezbjednost.

“Samo nedozvoljeno oružje je predstavljalo krivično djelo”, rekla je Vidović.

Pojasnila je da je Ilidža bila strateški značajna za Sarajevo jer su se tu nalazile trafostanice, vodovod, aerodrom, a od značaja je bilo sačuvati Igman i Bjelašnicu. Zbog stalnog granatiranja Hrasnice, prema njenim riječima, bilo je nužno da se gradi porušena infrastruktura koju je bio dužan praviti svaki stanovnik i da nije istina da su samo Srbi bili izvođeni na radove.

“Opći interes je bila gradnja mosta na Željeznici  i tunela poznatog kao ‘DB'… kada je Sarajevo napadnuto sa svih strana”, kazala je Vidović.

Suđenje se nastavlja 22. aprila, kada je planirano saslušanje prvih svjedoka Tužilaštva.

 

Najčitanije
Saznajte više
Muhamed Ibrahimović: Saznanja o zatvaranju civila u školu “Ivan Goran Kovačić”
Čitanjem optužnice, uvodnim riječima i saslušanjem prvih svjedoka Državnog tužilaštva počelo je suđenje Muhamedu Ibrahimoviću, optuženom za zločine u Livnu u ljeto 1992. godine.
Osman Mehmedagić: Američki univerzitet bez dokumentacije o uposlenicima
Na suđenju bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmanu Mehmedagiću, koji je optužen da je zloupotrijebio položaj kako bi ostao na funkciji za koju nije ispunjavao uslove, svjedok Tužilaštva BiH kazao je da je bilo otežano pribaviti dokumentaciju Američkog univerziteta o uposlenicima i dekanu.
Danko Kajkut: Počelo suđenje za zločine u Kotor-Varoši
Đurđić i ostali: Tijela ekshumirana iz sekundarne grobnice Teleća lastva