Vještak Martin Frančešević kazao je da su naredbom Istočno-bosanske operativne grupe (IBOG) pokrenuta šira dejstva na području Čajniča u kojima je učestvovalo više brigada. On je kazao da u dokumentaciji nije pronašao naredbe i izvještaje 43. brigade za dejstva od 14. februara 1992., ali da se njen pravac djelovanja spominje u naredbi 31. podrinjske brigade.
“Svaki komandant piše ko mu je lijevi, a ko desni susjed. On identificira 43. brigadu kao svog susjeda koji treba djelovati desno od njega, pravac Trpinje, Popovići i Mušići”, rekao je Frančešević, dodajući da se vjerovatno mislilo na Mašiće a ne Mušiće.
Dodao je da je jedan vod bio zadužen za napad na objekte u Pisanici. On je pojasnio da su u tom dijelu planinska naselja Trpinje i Ponikve, a da su Šapići zaselak Trpinja.
Vještak je kazao da nije našao podatke da je u Šapićima bila neka vojna struktura ili raspoređena jedinica.
Na pitanje tužioca Dževada Muratbegovića o napadima na naseljena mjesta, Frančešević je kazao da oni nisu striktno zabranjeni ukoliko se u njima nalazi vojna struktura, ali da treba voditi računa o civilnom stanovništvu.
“Treba poduzeti mjere da se smanji ili u potpunosti eliminiše stradanje civilnog stanovništva”, objasnio je vještak.
On je govorio i o pravilima za slanje izvještaja pretpostavljenim komandama, kao i dužnosti starješina da preduzmu korake radi sprovođenja istrage u slučaju kršenja discipline ili počinjenih krivičnih djela.
Kako je rekao, svaki starješina je dužan da reaguje ako raspolaže informacijama da je njegov potčinjeni počinio neko djelo. Napomenuo je da od nivoa brigada postoje službe vojne bezbjednosti i policije.
Ramiz Duraković optužen je u svojstvu komandanta 43. brigade Armije BiH da nije preduzeo mjere da kazni počinioce, nakon što su pripadnici Brigade 14. februara 1993. napali položaje Vojske Republike Srpske na lokalitetu Pisanica i selo Šapići, u kojem nije bilo vojnih ciljeva. Prema navodima optužnice, u Šapićima je ubijen jedan, a ranjena dva civila srpske nacionalnosti te zapaljene dvije kuće.
Odbrana je vještaka pitala da li je imao uvid u iskaze svjedoka kada je konstatovao da nema pokazatelja da su lica srpske nacionalnosti u Šapićima učestvovala u borbenim dejstvima. Branilac Denis Ajkić naveo je da su pripadnici Čajničke brigade svjedočili da su u Šapićima formirali liniju.
“Imajući u vidu vojnu dokumentaciju, Šapići i Ponikve se nalaze šest do sedam kilometara od linije”, kazao je Frančešević.
Ajkić je pitao kako je pripadnik Armije BiH ranjen u Šapićima ako nije bilo borbenih dejstava. Vještak je kazao da je neko od vojnika mogao biti na odmoru u selu i da se uključio kada je počeo napad. Branioca je interesovalo kakav je status civila koji ima oružje.
“Ako otvoreno nosi oružje i učestvuje u dejstvima, može se smatrati legitimnom metom”, rekao je Frančešević.
Suđenje se nastavlja 10. aprila.