Petak, 21 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Dževad Grošić kazao je da je bio pomoćnik komandanta za bezbjednost Prvog bataljona 511. brigade. Naveo je da su poslije akcije na Kobiljnjaku imali četiri zarobljenika.

“Odveo sam ih u kuhinju, porazgovarao s njima, mislim da su pojeli nešto, i zvao sam dežurnog“, rekao je svjedok.

On je kazao da je došao zeleni kombi Vojne policije i Senad Bužimkić, koga je poznavao dugi niz godina. Naveo je da mu je Bužimkić potpisao nakon što je predao zarobljenike.

“Predao sam zarobljenike Vojnoj policiji, Senad je bio tu. Samo sam tražio da mi se potpiše“, prisjetio se Grošić.

Dodao je da je Bužimkić otišao bijelim golfom, a zarobljenici odvezeni kombijem.

Za ubistva najmanje 25 zarobljenih pripadnika Vojske Republike Srpske 1995. godine optuženi su Senad Bužimkić, Rizah Fajić, Almir Sefić, Ermin Kadić, Amir Patković, Irfo Velagić, Suad Nesimović, Nedžad Ćehić i Nermin Porić, čiji je predmet spojen s predmetom protiv Bužimkića. Prema optužnici, oni su bili pripadnici 511. brigade Armije BiH.

Grošić je Odbrani potvrdio da su bila još tri lica koja su se prezivala Bužimkić. Na sugestiju braniteljice Selme Kafedžić da je možda Suad Bužimkić došao po zarobljenike, svjedok je rekao da je moguće da je bio s Vojnom policijom, ali se ne sjeća.

On se nije složio s braniocem Dinkom Veladžićem da je zarobljenike predao pomoćniku komandanta za bezbjednost 511. brigade, kao ni da je primopredaja izvršena u prostorijama Prvog bataljona. Naveo je da su popisana imena zarobljenika.

Svjedok Sabahudin Nuhanović kazao je da je bio pripadnik Vojne policije 501. brigade, čiji je komandir bio Nermin Porić. On je rekao da je u drugoj polovini 1995. bio stražar u pritvoru koji se nalazio u podrumu jedne kuće u Pištalinama. Objasnio je da je prostor bio pregrađen i da je dio bio za pripadnike Armije RBiH, a dio za zarobljene pripadnike VRS-a.

“Na ulazu je bila sijalica, gdje su bili zarobljenici bio je mrak“, rekao je Nuhanović, dodajući da je zbog neprijatnog mirisa otvarao vrata.

Prema njegovim riječima, bilo je desetak zarobljenika i pričalo se da su iz Novog Grada. On je kazao da poznaje većinu optuženih i da su bili u Vojnoj policiji, a da je Bužimkić bio “više u brigadi“.

Branilac Dinko Veladžić predočio je svjedoku izjavu iz istrage u kojoj je naveo da nije vidio zarobljenike, niti silazio u podrum.

“To je bila prva izjava, poslije sam dobio poziv za Banjaluku i počelo mi je dolaziti u sjećanje“, rekao je Nuhanović.

Tužiteljica Marijana Čobović kazala je da je svjedok u drugoj izjavi govorio kao i na suđenju, a branioca Ifeta Ferageta je interesovalo kada se i kako svjedok za godinu dana – između dvije izjave – prisjetio. Nuhanović je rekao da mu se “odmotavao film” kroz razgovor prilikom druge izjave, ali više detalja nije mogao iznijeti.

Braniocu Amiru Eziću potvrdio je da se pričalo da su zarobljenici razmijenjeni u Bihać.

Suđenje se nastavlja 3. marta.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao