Ponedjeljak, 23 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Vasvija Vidović. Foto: BIRN BiH

Tužilaštvo je u završnoj riječi ocijenilo da je nesumnjivo dokazano da je Vidović imala namjeru da oteža dokazivanje u krivičnom postupku kada je 18. decembra 2023. godine, postupajući kao braniteljica u istrazi protiv tada uhapšenog predsjednika Suda BiH Ranka Debevca, sakrila njegov telefon.

“U ovom predmetu je izveden relativno mali broj subjektivnih i objektivnih dokaza, ali koji dokazi na jasan i precizan način potvrđuju navode optužnice”, kazala je tužiteljica Bojana Jolović.

Podsjetila je na svjedočenja inspektora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), koji su ispričali kako je Vidović, kada je ostala nasamo s klijentom, primakla svoju torbu u koju je Debevec ubacio mobilni telefon. Napomenula je da su inspektori više puta pitali Vidović da li ima nešto da prijavi i preda, ali da je ona negirala, dok pregledom nije otkriven sporni telefon.

Jolović je naglasila da su inspektori optuženoj, kada je stigla u SIPA-u, rekli da telefoni koji se nalaze u prostoriji treba da budu oduzeti i da je ona bila svjesna da služe u krivičnom postupku.

“Sve ovo pokazuje umišljaj koji je imala Vasvija Vidović s ciljem prikrivanja predmeta koji mogu poslužiti u svrhu dokazivanja”, kazala je tužiteljica.

Prema njenim riječima, činjenica da se radi o advokatici sa dugogodišnjim iskustvom i zavidnim poznavanjem pravnih propisa povećava odgovornost.

“Činjenica da je ovo djelo počinjeno od strane branioca ne samo da pokazuje povećan umišljaj nego i povećan stepen odgovornosti, jer se radi o nekome ko poznaje ne samo prava osumnjičenih nego i procesne propise”, navela je Jolović.

Odbacila je prigovore Odbrane u vezi s razlikom od nekoliko minuta u naredbama Suda i SIPA-e za pretres osumnjičene, kao i da se predmet pretresa bitno razlikovao u te dvije naredbe. Navela je da ni Vidović ni njena braniteljica nisu imali prigovore prilikom pretresa.

Tužiteljica smatra da ništa ne mijenja činjenica da je naredba za pretres Debevca stigla oko ponoći, što je potencirala Odbrana. Ocijenila je da su nepotkrijepljene tvrdnje koje je optužena iznijela u svom svjedočenju.

“Tvrdnje da je postupala u skladu s advokatskom etikom, ničim nisu potkrijepljene”, kazala je Jolović.

Navela je da je samo svojstvo optužene otežavajuća okolnost. Zatražila je da Vidović bude proglašena krivom i da joj bude izrečena sankcija, te da kao mjera sigurnosti bude izrečena zabrana obavljanja advokatske djelatnosti u periodu od tri godine.

Završna riječ Odbrane zakazana je za 22. januar.

Najčitanije
Saznajte više
Republika Srpska osniva pomoćni sastav policije
Vlada Republike Srpske na današnjoj sjednici je utvrdila Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima po hitnom postupku kojim je predviđeno uvođenje pomoćnog sastava policije.
Ponovo odbijen zahtjev Vujadina Popovića za prijevremeno puštanje na slobodu
Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) odbio je zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu Vujadina Popovića, nekadašnjeg načelnika za bezbjednost Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS), kojeg je Haški tribunal osudio na doživotni zatvor za genocid i druge zločine u Srebrenici.
Potrebno zaštititi branioce ljudskih prava u Bosni i Hercegovini
Čvorić: Odbrana uložila žalbu na presudu za silovanje
Dvije paralelne istrage za slučaj Viaduct u BiH