Dudaković i ostali: Nalazi sa ekshumacije i identifikacije 18 žrtava
Vještak sudske medicine Željko Karan nastavio je s prezentacijom zapisnika o ekshumacijama i obradama posmrtnih ostataka. Naveo je da su u pet slučajeva na kostima pronađeni tragovi dejstva vatrenog oružja.
“Imaju najmanje dva probojna oštećenja koja su nesporno nastala dejstvom projektila”, rekao je Karan komentarišući jednu od žrtava.
Dodao je da te povrede ukazuju na mogućnost rafalne paljbe. On je kazao da su na odjeći još jednog lica pronađena oštećenja koja takođe ukazuju na moguće rafalno dejstvo.
Na posmrtnim ostacima ostalih lica, kako je rekao, nisu uočene povrede koje bi mogle ukazati na uzrok smrti. Sva lica o kojima je govorio na ročištu bila su muškarci i na većini su bili dijelovi vojničke odjeće.
Vještak je objasnio kako je veći broj žrtava identifikovan klasičnom metodom pošto su ekshumirani krajem 1990-ih, prije nego što su rađene DNK analize. Rekao je da su prepoznavanja obavljana na osnovu odjeće i drugih ličnih stvari, uključujući lične karte i vojničke knjižice.
“Sreća, u ostacima odjevnih predmeta, u džepu je pronađena lična karta”, kazao je Karan za jedan od slučajeva.
Jedna od osoba čiji su posmrtni ostaci ekshumirani i dalje se vodi kao nepoznata. Karan je rekao da je moguće da ta osoba nema članova porodice ili su se odselili.
Za zločine na području Bosanskog Petrovca, Ključa, Bosanske Krupe i Sanskog Mosta, uključujući ubistva više od 300 osoba, progone i uništenje vjerskih objekata, sudi se bivšem komandantu i pripadnicima Petog korpusa Armije BiH – Atifu Dudakoviću, Sanelu Šabiću, Ibrahimu Šiljediću, Safetu Salihagiću, Adisu Zjakiću, Redžepu Zlojiću, Samiru Solakoviću, Fatmiru Muratoviću, Muharemu Aleševiću, Huseinu Balagiću, Edinu Domazetu, Ejubu Koženjiću, Ibrahimu Nadareviću i Saidu Mujiću.
Postupak protiv Balagića, Domazeta i Koženjića, koji je razdvojen prošli put jer nisu mogli na vrijeme pristupiti na ročište, ponovo je spojen.
Nastavak suđenja zakazan je za 27. januar.