Vijest

Narodna skupština RS-a usvojila zaključke kojima se miješa u suđenje Dodiku

25. Decembra 2024.10:50
Raspravljajući na posebnoj sjednici, Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) usvojila je zaključak da se optuženi Milorad Dodik i vršilac dužnosti direktora “Službenog glasnika“ Miloš Lukić ne odazivaju na poziv Suda Bosne i Hercegovine dok se predsjednik Republike Srpske ne oporavi. Poslanici su i ovu sjednicu iskoristili da suđenje Dodiku nazovu montiranim procesom, te ponove da visokom predstavniku nema mjesta u ovom entitetu.
Posebna sjednica NSRS-a. Foto: BIRN BiH

Zaključci su, za razliku od prvobitne forme, mnogo blaži – ima ih 13 i bave se pitanjem djelovanja visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, rada Državnog suda i Tužilaštva, te suđenja predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i Milošu Lukiću, vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika”.

NSRS smatra da se Dodik i Lukić ne trebaju pojavljivati pred Sudom Bosne i Hercegovine dok predsjednik Republike Srpske ne bude zdravstveno sposoban da prati suđenje.

Takođe, u jednoj od tačaka se konstatuje da se protiv Dodika vodi “politički montiran proces“ koji se zasniva na “nezakonito nametnutim odlukama Christiana Schmidta, a jer su predstavnici Republike Srpske postupali isključivo u skladu s ustavnim i zakonskim ovlaštenjima i obavezama u okviru zakonodavnog postupka, čiji je nosilac NSRS, te u skladu s tim zahtijevaju da se suđenje obustavi.

Za razliku od prvobitno planiranih zaključaka, u finalnoj verziji se izbacuje zaključak koji zahtijeva “prekid evropskih integracija do uspostavljanja vladavine prava“.

U ime SNSD-a, kao zvaničnog predlagača zaključaka, poslanicima se obratila Ranka Perić-Romić koja je rekla da pravni sistem Bosne i Hercegovine urušava međunarodna zajednica uz pomoć Bošnjaka, te da za to koriste visokog predstavnika. Kako je rekla, narušavanje Dejtonskog mirovnog sporazuma je konstantno, a suđenje Dodiku predstavlja najgrubllje miješanje u unutrašnje stvari jedne zemlje jer je riječ o demokratski izabranom predstavniku.

“Molim vas da se svi zajedno okupimo oko zaključaka i stavimo do znanja da visokom predstavniku odavno nema mjesta u Srpskoj i da se odluke koje on donosi hitno moraju poništiti”, poručila je Perić-Romić.

Ministar unutrašnjih poslova Siniša Karan naveo je tokom diskusije da se suđenje Dodiku zasniva i na “pritiscima američke ambasade na rukovodstvo Republike Srpske”.

“Mislim da nam je svima kristalno jasno da odlazeća američka administracija zajedno s ambasadorom u BiH nastoji u zadnji čas da provede svoje politike preko Suda BiH. Proces protiv predsjednika RS-a predstavlja završni čin dugogodišnje borbe protiv Republike Srpske“, kazao je sinoć tokom posebne sjednice ministar Karan.

“Suđenjem predsjedniku, Republika Srpska će prelomiti da li uopšte ima šansu da opstane. Na optuženičkoj klupi je predsjednik RS-a… a tuži nas preko nesretnog Suda BiH neki Christian Schmidt koji je donio neki papirić, a koji zove zakon”, dodao je Karan.

Poslanicima se obratio i jedan od Ombudsmana BiH za ljudska prava, Nevenko Vranješ, koji je rekao da se Dodiku krše osnovna ljudska prava, garantovana domaćim i međunarodnim pravnim aktima.

“Zabrinjavajuća je odluka Suda BiH da se zakaže ročište, iako je Odbrana dostavila dokaze da je Dodik operisan i na oporavku, a ne radi se o krivičnopravnom predmetu, niti je riječ o krivičnom djelu koje uznemirava javnost, a optuženi ne izbjegava dolazak na ročišta i ne utiče na svjedoke“, dodao je Vranješ.

Suđenje Dodiku, koje je trebalo biti održano danas, 25. decembra, pomjereno je za 30. decembar, na zahtjev Odbrane. On i Lukić su optuženi da su od 1. do 9. jula 2023. u Banjaluci, svjesni i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. jula iste godine, kao i odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a, preduzimali radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika.

Uvodna izlaganja imali su predsjednici svih parlamentarnih stranaka, a među njima i bivša kandidatkinja za predsjednika RS-a, Jelena Trivić, koja je rekla da ne podržava način na koji se sudi Dodiku, ali da su zaključci postavljeni tako da se bave samo pitanjem jednog čovjeka.

Poslanici su, prije ovih, usvojili zaključke o prijedlozima zakona o graničnoj kontroli i zaštiti ličnih podataka Bosne i Hercegovine, a koji su u parlamentarnoj proceduri Parlamenta BiH kao neophodni na putu ka Evropskoj uniji.

U zaključku obavezuju Vladu Republike Srpske da u roku od 30 dana uputi u proceduru zakon kojim bi bila uređena procedura razmatranja pitanja o kojima odlučuje Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine.

“Narodna skupština Republike Srpske zadužuje skupštinski Zakonodavni odbor da pripremi amandmane na Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka BiH i izjasni se o Prijedlogu zakona o graničnoj kontroli BiH, te sve dostavi srpkim predstavnicima u Parlamentarnoj skupštini BiH“, navodi se u zaključku.

    Đorđe Vujatović