Vijest

BIRN BiH slavi 20. rođendan: Ulazimo u treću deceniju – spremni!

BIRN BiH slavi 20. rođendan: Ulazimo u treću deceniju – spremni!

14. Decembra 2024.12:33
14. Decembra 2024.12:33
Naredna godina predstavljat će ne samo simbolički jubilej u kojem ekipa Detektora ulazi u svoju treću deceniju, dok BiH obilježava 30 godina od kraja rata i genocida u Srebrenici, nego i godinu u kojoj ćemo više rasti u poljima u kojima smo do sada samo povremeno radili - poput memorijalizacije i obrazovanja.

Danas, kada slavimo svoj 20. rođendan, i dalje pratimo svako ročište u svakom predmetu pred Sudom BiH. Na ovim stranicama imat ćete priliku pročitati neka od najznačajnijih istraživanja koja smo objavili i podsjetiti se na naše najsvjetlije momente – od optužnica koje su podignute, do najprestižnije novinarske nagrade za rad u službi žrtava rata.

Ovdje bih spomenuo i sjajne kolegice i kolege koji su bili dio ovog tima, učinivši ga boljim, a koji više ne rade za nas. Imate moje najiskrenije zahvale.

Spremajući se za obilježavanje godišnjice, prelistavao sam stare sveske i pravio introspekciju. Našao sam tako potpisanu knjigu Izeta Ćosića “Bosanske suze”. Knjiga je zbirka poezije koju mi je poklonio autor u Austriji, gdje je izbjegao nakon rata. Posveta je jednostavna. Dvije riječi – hvala ti! Izet se zahvalio i lično što sam došao raditi serijal priča o traumama koje i 15 godina nakon rata nose sa sobom izbjeglice iz BiH. Ta knjiga mi je, u danu kada sam je dobio, bila najznačajnija stvar u mom dotadašnjem radu.

Prošlo je 15 godina otkako sam sreo Izeta. Danas smo velika organizacija. Ukupno 30 ljudi svakodnevno je uključeno u produkciju naših sadržaja. Nevjerovatnih ljudi. S nekim od njih imam čast da radim dugo godina, nekima sam vidio prve novinarske korake, a danas prave dokumentarne filmove, neki su došli kao početnici, a neki kao gotovi i poznati novinari. Svi čine najnevjerovatniju i posvećenu ekipu koja se bori za ljudska prava u BiH i daje glas onima koji ga nemaju.

Detektor tim. Foto: BIRN BiH

I ne zahvaljujem im se dovoljno. Zahvalan sam Semiru Mujkiću na prijateljstvu i što je jedina osoba koju mogu zamisliti da vodi redakciju. Džani Brkanić na njenoj strasti za pravdu. Harisu Rovčaninu na pamćenju i tačnosti. Lamiji Grebo i Emini Dizadarević-Tahmiščiji na svim načinima na koje pričaju životne priče preživjelih rata. Irvinu Pekmezu na posvećenosti stranim uticajima. Azri Husarić-Omerović na načinu na koji postaje glas obespravljenih. Nini Bilajcu prosto jer je hodajuća sila prirode. Enesu Hodžiću na stručnosti i smirenosti. Jasminu Begiću na radu, ali i smijehu. Nermini Kulogliji-Zolj na metodičnosti i temeljitosti. Aidi Trepanić-Hebib na trudu i učenju. Lejli Memčić, Selmi Melez i Hani Vranac što su unijele svježi dah u redakciju. I Maji Taušan što najduže od svih nas posvećeno prati suđenja za ratne zločine, kao i našim saradnicima i dopisnicima za lokalno pravosuđe.

Zahvalan sam i Mirzi Mrši za šale i snimanja, a odnedavno i Anesu Asotiću za inovacije kamerom. Mirzi Mokroviću za grafike, ali i jer je učinio moju viziju za filmom o Ukrajini i BiH mogućom. Edi Zorlaku za svaki dokumentarac i video koji izgleda bolje nego što smo ikada mislili da može. Kerimu Hodžiću jer konačno nalazimo svoj glas na mrežama. Nadiri Korić na temeljitosti u lekturi, a Amili Žunić na brzini. Zlatku Tadiću i odnedavno Igoru Miličeviću jer se ne moram prečesto baviti finansijama. I na kraju, tri osobe svakog dana neizrecivo olakašavaju moj posao i njima posebno dugujem; hvala Katarini Zrinjski što me naučila šta je vođenje projekata i što dijeli moju strast za tranzicijskom pravdom, Aidi Mahmutović koja u svakom nepredviđenom trenutku preuzme više mojih obaveza nego što sam smio i sanjati, te Mirzi Halilčeviću, koji se nedavno pridružio, ali bez kojeg ova godišnjica ne bi bila ista.

Slika ove ekipe jedini je vizual koji želim da govori o našim namjerama dok ulazimo u treću deceniju. Neke od njihovih radova u ovih 20 godina pogledajte ovdje. Sljedeće godine BIRN BiH će biti strateški partner Memorijalnog centra Srebrenica u organizaciji 30. godišnjice genocida.

Objavit ćemo i posebnu aplikaciju kojom želimo osigurati da postoje virutalni spomenici na mjestima gdje ih lokalne vlasti brane. Završit ćemo bazu podataka o djeci i maloljetnicima za kojima se još traga, kako bismo dali glas porodicama koje nemaju smiraj. Objavit ćemo više dokumentarnih filmova na kojima smo radili godinama, ući ćemo u stotine učionica širom BiH u nastojanju da osiguramo da nove generacije uče malo više istine.

Uz sve to, otkrit ćemo neke nove nepravilnosti, istrajući na našoj viziji istraživačkog novinarstva. I da, i dalje ćemo biti u svakoj sudnici.

    Denis Džidić