Suđenje

Puhalić i ostali: Udaren pištoljem po glavi i više puta uboden u nogu

10. Decembra 2024.16:33
Na suđenju za zločine počinjene na području Prijedora, svjedok Državnog tužilaštva ispričao je kako je pretučen u logoru “Keraterm“ i da je vidio beživotna tijela ispred prostorije broj tri.
Dragan Škrbić i Slavko Puhalić. Foto: BIRN BiH

Jusuf Arifagić ispričao je da je iz Mujkanovića, u blizini sela Sivci, odveden u logor “Keraterm“, gdje je bio smješten u hali broj dva s još oko 300 ljudi. Njega je, rekao je, tukao vojnik Milan u uniformi s bijelim opasačem. Svjedok je opisao da je udaren pištoljem po glavi i da je počeo krvariti, te je potom primio udarac u ruku i uboden u nogu nekoliko puta.

“Tražilo se od mene i od mnogih drugih da priznamo da smo ‘Zelene beretke'“, rekao je Arifagić i ispričao kako je pretučen Ensud Behonjić, koji je preminuo od batina.

Svjedok je rekao da je 23. jula naređeno da se hala broj tri isprazni, kako bi u nju bili smješteni zatvorenici iz pet “očišćenih sela“. Zatočenicima, među kojima je bio i on, naređeno je da legnu, stave ruke na potiljak i šute, nakon čega je čuo jaku paljbu i jauke. Ujutro je, kazao je, “srpski vojnik” tražio dobrovoljce koji se ne boje mrtvih, nakon čega je on izašao ispred sobe broj tri.

“Sve je bilo prekriveno tijelima ili dijelovima tijela“, rekao je Arifagić i objasnio da je ubijenima tu noć u prostoriju pušten gas i ispaljivana vatra na one koji su pokušali izaći i doći do zraka.

Ispričao je da se egzekucija ponovila i iduću noć, te su tijela tada ubijenih pronađena u masovnoj grobnici “Tomašica”.

Na osnovu skice “Keraterma“ koju je nacrtao za Haški tribunal, svjedok je na ročištu objasnio raspored u ovom logoru.

Opisao je osobu po nadimku Faca kao dosta visokog, kurpulentnog, s crnom začešljanom kosom, kojeg pamti po tome što je izveo zatvorenika Teufika i pitao ga: “Faco, poznajemo li se“, nakon čega ga je udario pištoljem. Ispričao je i kako je čuo da je Faca ubio zatvorenika koji je vršio nuždu na bačvi. Dodao je da Facu viđa skoro svaki dan i da je dolazio na svjedokovu farmu.

Svjedok je ispričao da je iz “Keraterma“ početkom augusta odveden u logor “Trnopolje“, gdje je ostao do oktobra, te je na prikazanu skicu ovog logora protumačio raspored objekata u njemu.

Odbrani je potvrdio je da je prekid logorske ograde bio uz glavnu cestu, te da su bila dva sportska terena, ali ne zna je li se ograda nalazila preko njih. Rekao je i da prvooptuženog Puhalića nije sretao u “Trnopolju“.

Na pitanje branioca Savana Zeca zašto na svjedočenjima u Haškom tribunalu nije spominjao Salka Saldunovića, za kojeg je u direktnom ispitivanju rekao da je tučen na putu do logora, kao ni vojnika Milana, svjedok je odgovorio da za to nije pitan.

Odbrana je uložila dokaze koji, između ostalog, ukazuju na to da je Arifović bio na spisku za mobilizaciju u Teritorijalnu odbranu RBiH, a svjedok je potvrdio da je bio pripadnik TO-a.

Saslušanje svjedoka je prekinuto zbog okončanja termina ročišta, te će biti nastavljeno naredni put.

Za zločine u prijedorskim logorima sudi se Slavku Puhaliću i Draganu Škrbiću, te Rajku Damjanoviću. Prema optužnici, Puhalić je bio zamjenik upravnika u “Trnopolju”, a Škrbić stražar, dok je Damjanović bio stražar u “Trnopolju” i “Keratermu”.

Svjedok Draško Vujić je rekao da je bio angažovan u formiranju Sedmog bataljona 143. motorizovane brigade, čiji jedan vod je bio zadužen za vanjsko obezbjeđivanje “Trnopolja”, a na jednom od punktova su bili pripadnici Petog bataljona. Dodao je da nikad nije dobio izvještaj da je došlo do nekog incidenta.

Odbrani je rekao da se Slavko Puhalić njegovoj jedinici priključio polovinom septembra, možda čak u oktobru, i da kao vozač saniteta nije imao nikakav čin ni ovlaštenja.

Svjedok Željko Jaroš je ispričao da je naređeno da se Ukrajinci ne diraju, te da je on boravio u skloništu u kući ukrajinske porodice koja nije imala prozore okrenute ka školi u Trnopolju, zbog čega nije mogao vidjeti šta se tamo dešavalo.

Ispričao je da je krajem jula, bez izbora, pristupio Vojsci Republike Srpske, te radio kao stražar na trećem ili četvrtom punktu u “Trnopolju“. Pomenuo je naređenje da nijednom čovjeku unutar tih prostorija ne smije ništa faliti.

Odbrani je potvrdio da je samo prostor oko magacina u “Trnopolju” bio ograđen žicom, te da su osobe koje su tamo boravile mogle traktorom izlaziti po svoje stvari. Kazao je i da Rajka Damjanovića nije vidio u logoru.

Suđenje se nastavlja 24. decembra.

Hana Vranac