Srijeda, 5 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

“Mi smo i dalje jedno izrazito patrijarhalno društvo i reaktivno društvo, reagujuemo kada se nešto desi umjesto da budemo proaktivni i preventivni i da djelujemo na način da ne dođe do toga”, kaže on.

Kasno reagovanje najjasnije se vidi u broju femicida, odnosno ubistava žena iz mržnje, dodaje Turčalo.

“Kad se istraži to pitanje, dođemo do informacija da je bio veliki broj prijava u nekim konkretnim slučajevima. Tek kada dođe do ubistva, onda društvo reaguje, i ta reakcija je vrlo kratka jer smo društvo s ‘pamćenjem zlatne ribice’”, kaže.

Teme rodno zasnovanog nasilja ne uključuju se dovoljno u nastavne programe. Kada bi se one spojile s temama o ljudskim pravima u jedan predmet, to bi bila vrsta proaktivnog djelovanja osvještavanja javnosti o pitanjima nasilja, ravnopravnosti, jednakom pristupu za sve, pravdi i pravu, smatra Turčalo.

Studenti Fakuteta političkih nauka u Sarajevu susreću se s temom rodno zasnovanog nasilja upravo kroz predmete o ljudskim pravima, a ovaj fakultet često organizuje aktivnosti za podizanje svijesti o rodno zasnovanom nasilju.

Prošle godine objavljena je studija “Nasilje u porodici i rodno zasnovano nasilje u visokom obrazovanju: između teorije i prakse”, Amera Osmića, Lejle Osmić, Sanele Šadić, Amile Ždralović i Enite Čustović.

Studija predstavlja doprinos u pozicioniranju i problematiziranju rodne ravnopravnosti, nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja, kao i analizi zastupljenosti ovih tema u visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini.

Turčalo ističe da u državi ne postoji strateški pristup prevenciji nasilja.

“Zastupljena je ‘strategija zatvorenih očiju’, zatvorimo oči i onda kada ih otvorimo, nadamo se da se ništa nije desilo”, kaže.

Često nevladine organizacije vidi kao proaktivnije od institucija čiji je posao raditi na sprečavanju nasilja.

“Nije nikakvo opravdanje velika administrativna fragmentiranost”, kaže on.

Još jedan problem je nedostatak institucionalnog pamćenja.

“Institucije uglavnom praktično pretvaramo u to da na čelo te institucije dolazi osoba bez prethodno institucionalnog pamćenja. Zbog toga nemamo kontinuitet ni u proaktivnom djelovanju prevencije nasilja. I to je jedan veliki izazov da se borimo i protiv rodno zasnovanog nasilja, a i nekih drugih izazova s kojima se susrećemo”, kaže Turčalo.

“Sve dok nema tog sinergijskog djelovanja, teško možemo govoriti da su ovo društvo, država, institucije, osvijestili rodno zasnovano nasilje kao problem. Sinergija bi pokazala da se ovaj problem ozbiljno shvata te da se djeluje u pravcu prevencije nasilja i adekvatnog odgovora na nasilje”, kaže Turčalo.

Studentima i studenticama s kojima radi, ali i cijelom društvu, poručuje da rodno zasnovano nasilje nije tuđi problem, nego je problem svih građana.

“Svi mi trebamo biti dio rješenja, a uloga akademske zajednice posebno je važna jer ona treba da bude generator koji treba da potiče da se kritički preispituje fenomen rodno zasnovanog nasilja, da se generira i znanje i svijest o postojanju rodno zasnovanog nasilja i da akademska zajednica treba da bude zagovarač strateških pristupa koji imaju kontinuitet u odgovoru na rodno zasnovano nasilje”, kaže Turčalo u kampanji Detektora povodom ovogodišnje međunarodne kampanje protiv nasilja nad ženama i djevojčicama.

Ovu kampanju, pokrenutu 1991. godine, danas obilježava 6.000 organizacija širom svijeta, a počinje 25. novembra, na Međunarodni dan eliminacije nasilja nad ženama, i traje sve do 10. decembra – Međunarodnog dana ljudskih prava.

Važni kontakti za prijavu nasilja:

POLICIJA: 122

SOS telefon za žrtve nasilja u Federaciji BiH: 1265

SOS telefon za žrtve nasilja u RS-u: 1264

    Najčitanije
    Saznajte više
    Intervju – Miguel Angel Moratinos: Srebrenica podsjeća svijet na važnost kolektivnog sjećanja
    Na konferenciji u Sarajevu o globalnoj mirovnoj inicijativi, Miguel Angel Moratinos, visoki predstavnik Saveza civilizacija Ujedinjenih nacija (UNAOC), govorio je u intervjuu za Detektor zašto je glavni grad BiH očit izbor za razgovor o stradanju civila, kako je na njega uticala posjeta Srebrenici i zašto građanska društva trebaju odbaciti koncept postojanja manjina.
    Intervju – fra Franjo Ninić: Nasilnici na internetu su polupismene neznalice koje se boje osoba s vlastitim kritičkim stavom
    Govor mržnje naročito je izražen prema javno agnažiranim osobama koje se usude imati vlastiti stav suprotan većini, kaže u intervjuu Franjo Ninić, bosanski franjevac, svećenik, teolog, koji je postao žrtva nasilnika na internetu nakon što se snažno usprotivio zloupotrebi katoličke vjere na koncertu Marka Perkovića Thompsona, upozoravajući da ljudima iz Crkve nije mjesto na događajima na kojima se slavi fašizam.