Srijeda, 16 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

U dokaze su uloženi borbeni izvještaji Prvog krajiškog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS) iz juna 1992. u kojima se govori o aktivnostima na razoružavanju i postojanju grupa “Zelenih beretki” na području Krajine, uključujući i Sanski Most.

Uvedeno je i naređenje Prvog krajiškog korpusa od 27. jula, u kojem se navodi da unutrašnje obezbjeđenje u logoru za ratne zarobljenike na Manjači vrše Vojna policija i milicija. Kako je obrazložio optuženi Vrućinić, iz dokumenta se vidi da je neko na višem nivou dogovorio da se milicija uključi i da je ona bila pod nadležnošću upravnika logora.

U dokaze je uvršteno i naređenje da se najstrožije zabranjuje pljačka, ali, kako je rekao optuženi, to niko nije mogao spriječiti. Uvršteni su i akti vojnih struktura u kojima se ističe da se civili ne smiju zlostavljati ni kuće paliti, a da se trebaju privesti samo ekstremni, dok naoružane grupe treba likvidirati.

U dokumentu Štaba odbrane Sanskog Mosta stoji da “trpimo vatru u rejonu Kamička, iz Vrhpolja”, što, prema Odbrani, pokazuje da nisu svi bili civili, kao što se navodi u optužnici. Istu tezu Odbrana dokazuje i uloženim uvjerenjima o pogibiji vojnika u maju, junu i julu 1992. godine.

Vrućinić je uložio i svoj zahtjev za razrješenje s dužnosti načelnika Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Sanskom Mostu od 27. avgusta 1993. godine, navodeći da u dokumentu stoji da je više puta usmeno tražio razrješenje. Optuženi je kazao da je načelnik Centra službi bezbjednosti u Banjaluci odbio njegov zahtjev, rekavši mu da tu dužnost smatra svojim ratnim rasporedom.

Optuženi je kazao da određene zabilješke pokazuju da su plave uniforme dijeljene i drugim formacijama i da ih nije nosila samo policija.

Među više od 100 dokaza koje je Odbrana uložila nalazi se i izvještaj Srpskih oružanih snaga (SOS) o deblokadi i akcijama u Hrustovu i Vrhpolju, te o privođenju čelnika Stranke demokratske akcije (SDA) i Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), što, prema Vrućiniću, pokazuje njihove aktivnosti.

Tužilaštvo BiH nije imalo prigovor na većinu dokaza Odbrane, ali je tužiteljica Eldina Biuk izrazila neslaganje s tumačenjem da iz dokumenta SOS-a proizilazi da su oni hapsili, navodeći da se ne kaže ko je i gdje izvršio hapšenje.

Vrućinića, nekadašnjeg načelnika SJB-a i člana Kriznog štaba u Sanskom Mostu, optužnica tereti za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu u sklopu kojeg su vršena ubistva, prisilna preseljenja, protivzakonita zatvaranja i prisilni nestanci.

Nastavak suđenja je 17. decembra.

 

Najčitanije
Saznajte više
Ganić i ostali: Razgovarao s Ganićem, vidio Alispahića
Na suđenju za zločine u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je prije kretanja kolone Jugoslovenske narodne armije (JNA) 3. maja 1992. razgovarao s Ejupom Ganićem, a da se u kasarni tog dana pojavio Bakir Alispahić.
Matuzović i ostali: Korištenje zatočenika za radove nije traženo od 106. brigade
Na suđenju za zločine na području Orašja, Odbrana Ive Oršolića uložila je materijalne dokaze kojima nastoji dokazati nadležnost Vojne policije za zatvor i način na koji su zatočenici vođeni na radove.
Radović i ostali: Sinovi odvojeni od majki
Mlaćo i Cikotić: Odluke Ratnog predsjedništva Bugojno