Suđenje

Matuzović i ostali: Dominkovićev korektan odnos s policajcima u stanici

20. Novembra 2024.13:35
Na suđenju za zločine na području Orašja, svjedok Odbrane je izjavio da su odnosi između službenika srpske i hrvatske nacionalnosti u oraškoj policiiji bili korektni.

Orašje. Foto: Vlada Posavske županije 

Petar Zoranović se prisjetio kako je do aprila 1992. bio zamjenik Marka Dominkovića, komandira Stanice milicije u Orašju, koja je imala 25 milicajaca. Posvjedočio je da je odnos između njega i komandira Dominkovića bio korektan te da je postojao stručni kolegij i da su se odluke zajednički donosile. Izjavio je da je Tado Oršolić bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB). Dodao je da je živio u Obudovcu, gdje se nalazila Jugoslovenska narodna armija (JNA) i sjedište vojne jedinice.

Svjedok je rekao da je rezervni sastav milicije aktiviran kada je srušen most u septembru 1991. te je dodao da je načelnik javne bezbjednosti aktivirao rezervni sastav. Odgovarajući na pitanja Dominkovićevog branioca Krešimira Zubaka, Zoranović je kazao da su svi pripadnici imali kod kuće uniforme, dok je oružje bilo ravnomjerno podijeljeno te da nije niko favoriziran.

Prisjetio se 17. aprila 1992. godine, kada je bio dežurni u noćnoj smjeni te kada je u Domaljevcu čuo rafale i pucnjeve, nakon čega se vratio u stanicu. Izjavio je da je komandira Dominkovića obavijestio da se nešto dešava u Šamcu, i da mu je on rekao da ode na sedam dana kući na godišnji odmor.

“Ja više nisam dolazio jer se situacija usložila. Zadržao sam naoružanje za sebe, nisam vratio”, kazao je Zoranović te dodao kako je u Orašju mali broj stanovništva srpske nacionalnosti ostao nakon ovih dešavanja. Kako je rekao, nakon 27. ili 28. aprila 1992. dobio je poziv od Kriznog štaba da se javi kako bi bio raspoređen u Stanicu milicije u Šamcu.

Svjedok je Tužilaštvu kazao da je on napustio stanicu iz sigurnosnih razloga.

Dominković je optužen sa Đurom Matuzovićem, Ivom Oršolićem, Josom Nedićem, Markom Blažanovićem, Matom i Antom Živkovićem, Stjepom Đurićem i Mirkom Jurićem za progon srpskog stanovništva – ubistvima, zatvaranjem, mučenjem, silovanjima i drugim nečovječnim radnjama počinjenim u Orašju.

Svjedok Milorad Stanišić, bivši službenik u SJB-u Orašje, rekao je da je živio u selu Kopanice, u kojem je trećina stanovništva bila srpske nacionalnosti, a dvije trećine hrvatske nacionalnosti.

Naveo je da je s komandirom Dominkovićem i njegovim zamjenikom Zoranovićem do posljednjeg dana imao korektan odnos te da je sa optuženim često razgovarao na temu međunacionalnih odnosa u selu Kopanice. Izjavio je kako je bilo takvo stanje da su se i Srbi i Hrvati počeli naoružavati te kako nije bilo problema između redovnog i rezervnog sastava.

Stanišić je izjavio da je u policiji u Orašju bio do 16. aprila 1992. te da su tada njegov brat i on odlučili da do daljnjeg ne idu na posao.

Predsjedavajuća Sudskog vijeća Minka Kreho je kazala kako je razdvojen postupak u odnosu na optuženog Tadu Oršolića. Odbrana je ranije predložila razdvajanje postupka zbog njegovog zdravstvenog stanja.

Suđenje se nastavlja 27. novembra.

Aida Trepanić Hebib