Ponedjeljak, 7 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Viši sud u Beogradu. Foto: BIRN BiH

Božidar Todić, penzionisani pripadnik policijskih snaga bosanskih Srba, prvi je svjedok koji je danas, u zadnjih 18 mjeseci, svjedočio pred Višim sudom u Beogradu, na suđenju za ubistvo 1.313 Bošnjaka iz Srebrenice u Kravici u julu 1995. godine.

Todić, svjedok odbrane, u julu 1995. godine je bio šef smjene u policijskoj stanici Zvornik, udaljenoj 30-ak kilometara od Kravice. On je kazao da je 14. jula oko podneva stanica primila informaciju da dvojica pijanih muškaraca maltretiraju goste u obližnjem hotelu.

„Po dolasku na licu mesta u hotelu zatekli smo dvije osobe, sa lisicama na rukama, u maskirnim uniformama, kako stoje pored recepcije”, rekao je Todić sudu.

Prema njegovim rečima, obojica su bila „vidno pijana“, a jedan od njih se kasnije predstavio kao Aleksa Golijanin, jedan od optuženih u ovom predmetu.

Prema optužnici, sedmorica pripadnika Specijalne brigade Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske učestvovalo je u ubistvu bošnjačkih zarobljenika iz Srebrenice na farmi u Kravici.

Ubistva su počela 13. jula 1995. i nastavila su se i narednog dana. Todićev iskaz, ako ga sudije prihvate, sugeriše da optuženi Golijanin ima alibi.

Todić je rekao da se ne sjeća imena drugog čoveka iz incidenta u hotelu i da sam incident nije nigdje dokumentovan. Kasnije tog dana obojica su puštena.

Pored Golijanina, optuženi u beogradskom procesu su Nedeljko Milidragović, Milivoje Batinica, Aleksandar Dačević, Bora Miletić, Jovan Petrović i Vidoslav Vasić. Predmet protiv Dragomira Parovića, koji je takođe optužen za ovaj zločin, zbog njegovih zdravstvenih problema razdvojen je od predmeta protiv ostalih.

Ovaj zločin u Kravici bio je dio šire kampanje koju su vodile snage bosanskih Srba nakon pada Srebrenice, koja je rezultirala ubistvima više od 7.000 muškaraca i dječaka Bošnjaka i protjerivanjem oko 40.000 žena, djece i staraca.

Ovo je tek drugo od osam zakazanih ročišta u ovom sudskom procesu ove godine. Prošle je godine zakazano ukupno 12, a održano sedam ročišta.

Suđenje za ubistva u Kravici pred Višim sudom u Beogradu počelo je u februaru 2017. godine, ali su prvobitne optužbe odbačene u julu iste godine jer ih nije podnio ovlašćeni tužilac. Suđenje je ponovo počelo u novembru 2017.

Srpskom pravosuđu su više puta upućivane kritike zbog sporog napretka u slučajevima koji se odnose na Srebrenicu, a stručnjaci su takođe izrazili zabrinutost da su konačne kazne u takvim slučajevima neobjašnjivo blage.

Srbija ne prihvata da su zločini u Srebrenici genocid, uprkos presudama međunarodnih sudova.

Najčitanije
Saznajte više
Oslobađajuća presuda komandantu VRS-a okarakterisana kao “opasan presedan”
Fond za humanitarno pravo (FHP) okarakterisao je presudu suda u Srbiji, kojom je bivši komandant Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS) oslobođen optužbi, kao “revizionistički pokušaj reinterpretacije sudski utvrđenih činjenica” o genocidu u Srebrenici 1995. godine.
Crna Gora: Ekshumirani posmrtni ostaci za koje se sumnja da pripadaju porodici Klapuh iz BiH
U Nikšiću su ekshumirani posmrtni ostaci, po pretpostavci, tri člana porodice Klapuh iz Foče, ubijenih 1992. godine.
Sud u Podgorici ukinuo pritvor optuženom za ratne zločine