Nedjelja, 20 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Okružni sud u Banjaluci. Foto: BIRN BiH

Prema optužnici objavljenoj na stranici Republičkog javnog tužilaštva Republike Srpke, Banjac je krajem aprila, na ročištu u krivičnom predmetu Osnovnog suda u Banjaluci koji se vodi protiv njega zbog tjelesne povrede, ugrožavanja sigurnosti i oštećenja i oduzimanja tuđe stvari, prijetio postupajućoj sutkinji nakon što je objavila presudu prema kojoj je proglašen krivim te mu je izrečena jedinstvena kazna od jedne godine zatvora.

U optužnici se navodi da je Banjac uputio ozbiljne prijetnje sutkinji riječima: “Jesi li normalna, znaš li da ćeš sada imati problema sa mnom, ti si budala, ti si privremena sudija na dvije godine, znam sve o tebi, znam da si iz Rogatice, znam za Doboj, ti nisi nikakva sudinica, nećeš više raditi, ti si osudila mene, a meni je nanijeta šteta, ti ćeš imati problema sa mnom, ja ću se sa tobom obračunati.”

Nakon što mu je sutkinja, kako stoji u optužnici, saopćila da može izjaviti žalbu na presudu i pozvala ga da potpiše zapisnik o objavi presude, Banjac je to odbio nastavljajući da upućuje prijetnje oštećenoj sutkinji da će se s njom obračunati.

“Nakon što je od strane iste, kao i prisutnog sudskog policajca, upozoren da se smiri i izađe iz kancelarije, nastavio je sa upućivanjem oštećenoj prijetnji riječima: ‘Imaćeš problema sa mnom, ti nisi normalna šta si sebi napravila, ja ću tebi nauditi’, koje prijetnje su izrečene postupajućoj sudiji u vezi sa vršenjem sudijske funkcije u tom predmetu i koje su kod oštećene izazvale osjećaj straha i ugroženosti za svoju bezbjednost”, navodi se u optužnici.

 

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će otvoren u julu na groblju Père Lachaise u Parizu, tokom obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Optuženi za terorizam negirao krivicu