Ponedjeljak, 21 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tunel spasa. Foto: Memorijalni centar Sarajevo

Senida Karović, predsjednica Unije civilnih žrtava rata Kantona Sarajevo, za Detektor pojašnjava kako je Unija nosilac aktivnosti za 46 mjesta stradanja civilnih žrtava rata u periodu opsade glavnog grada BiH, među kojima i stradanje kod objekta DP “Butmir” na ulazu u tunel.

Navodi kako će Unija i ove godine obilježiti 7. maj, dan u kom je 1995. na ulazu u tunel ubijeno deset građana Sarajeva, a njih 11 teže i lakše ranjeno.

“Nažalost, iz godine u godinu nekako se gubi interes za obilježavanje. Međutim, s obzirom da smo mi žrtve, da smo i nosioci aktivnosti, naša je zadaća, misija i obaveza da obilježavamo, podsjećamo i opominjemo da se ne bi nikad zaboravilo”, kaže Karović.

Podsjeća da je “Tunel spasa” bio od iznimne važnosti nakon što je otvoren krajem jula 1993. godine – bio je prozor u svijet, odnosno omogućio je građanima Sarajeva priliv hrane, lijekova i informacija. Na ovaj način, osim sjećanja na sve ubijene i ranjene građane, također se oživljava sjećanje na težak život građana u Sarajevu pod opsadom.

“Zato je važno da se sjećamo, opominjemo i njegujemo kulturu sjećanja, a sve u smislu i interesu da se ne zaboravi, odnosno da se nikad ne ponovi”, kaže Karović.

Presudama u Haagu su za kampanju terora nad civilima snajperskim i artiljerijskim napadima osuđeni na doživotne kazne zatvora bivši politički i vojni vođa Republike Srpske – Radovan Karadžić i Ratko Mladić.

U Haagu su osuđeni i Stanislav Galić i Dragomir Milošević, nekadašnji komandanti Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS). Presudom Haškog tribunala Galić je osuđen na doživotnu kaznu za vođenje kampanje snajperskog djelovanja i granatiranja Sarajeva s prvenstvenim ciljem širenja terora među civilnim stanovništvom. Miloševića je Haški tribunal 2009. osudio na 29 godina zatvora zbog terora nad civilima u Sarajevu.

Presudama Haškog tribunala utvrđeno je da su jedinice Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS-a namjerno gađale civile sprovodeći kampanju terora, koja je trajala tri i po godine. Detektor je u bazi “Sudski utvrđene činjenica o ratu u BiH” analizirao presude koje se odnose na Sarajevo i okolinu, ali do danas nijedan direktni počinilac nije procesuiran.

Tokom 44 mjeseca opsade glavnog grada Bosne i Hercegovine, prema podacima udruženja, ubijeno je više od 11.000 stanovnika, od čega oko 1.600 djece.

Najčitanije
Saznajte više
Sudija iz Travnika sankcionisan smanjenjem plate
Davor Cilenšek, sudija Općinskog suda u Travniku, odlukom Discliplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV BiH) sankcionisan je smanjenjem plate za 10 posto na period od šest mjeseci zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluka, potvrđeno je za Detektor.
Odbrana advokatice Vasvije Vidović ulaže žalbu na presudu
Žalbu na prvostepenu presudu Državnog suda kojom je sarajevska advokatica Vasvija Vidović osuđena na godinu dana zatvora za sprečavanje dokazivanja, Odbrana će uložiti iz svih žalbenih osnova, potvrđeno je za Detektor.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Optuženi za terorizam negirao krivicu