Utorak, 22 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Bosanski Novi. Foto: BIRN BiH

Mersud Šahinović je ispričao da je početkom rata živio u Bosanskom Novom te se prisjetio vojske i policije koje su sprovele oko 200 do 300 ljudi na stadion, gdje su bili zatvoreni oko 15-ak dana, a potom vraćeni kućama.

Izjavio je da je bio i u Vatrogasnom domu 1992. oko Nove godine, kada je došlo pet do šest vojnih policajaca s bijelim opasačima te su ga zatvorili u podrum. Naveo je da je tamo zatekao Nazifa Račića i “malog sa Stabandže“.

Šahinović se prisjetio kako su u nekoliko navrata ulazili vojni policajci te ih udarali rukama i nogama. Dodao je da poznaje optuženog Ličinu, kojega nije viđao tokom rata, ali je jedne prilike ušao u podrum s još nekoliko policajaca te ga pogledao i ošamario, kada su mu ostali rekli: “Udri šefa“.

Svjedok je kazao da je Ličina bio u uniformi i dodao da je u Vatrogasnom domu proveo 17 do 20 dana, a u tom periodu su dovodili još neke zatvorenike. On se prisjetio i zatvorenika Adilovića, koji se objesio u istoj prostoriji u kojoj je bio i on. Vidjeli su ga tek ujutro, ali ne i način na koji se objesio.

Odgovarajući na pitanja Odbrane, Šahinović je potvrdio da je u Vatrogasni dom došao nakon akcije na Suhoj Međi te da se Nazif Račić slobodnije kretao. On je naveo da ne zna ko je bio komandir Vojne policije u Vatrogasnom domu, ali je potvrdio iskaz koji mu je Odbrana predočila, a u kojem je naveo kako misli da je komandir bio izvjesni Vrbenac.

Ličina je optužen s Nedeljkom Pilipovićem, Žarkom Kalinićem, Mirom Bosančićem te Bogdanom, Žarkom i Jovanom Grabom za ubistva, prisilni nestanak i nečovječno postupanje u Bosanskom Novom. Prema optužnici, oni su – u svojstvu pripadnika voda Vojne policije Lake novogradske brigade Vojske Republike Srpske – zatočenicima u Vatrogasnom domu nanosili velike patnje u periodu od maja 1992. pa do kraja marta 1993. godine.

Mehmed Dautović je ispričao da su početkom rata 1992. u Bosanskom Novom stanovnici bošnjačke nacionalnosti dobijali otkaz, a neki privođeni u Hotel “Una“, potom i u Vatrogasni dom. Izjavio je da je svakodnevno prolazio pored Vatrogasnog doma, gdje je viđao zatvorenike koji čiste i policajce s bijelim opasačima. Kako je kazao, u Domu je bilo 25 do 30 pritvorenih.

Svjedok je potvrdio da je 2019. u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu vršio identifikaciju lica, kada je prepoznao Ličinu, Neđu Pilipovića te “Đedinog“, a koje je viđao 1992. i 1993. Naveo je kako je Neđu i “Đedinog“ poznavao, dok je Simu znao po imenu jer su ga tako zvali. Dodao je da je Bogdana Graba znao po priči ljudi.

U unakrsnom ispitivanju, Dautović je kazao da “Đedinog“ zna kao vojnog policajca. Odbrana Ličine je uložila prigovore relevantnosti na iskaz ovog svjedoka, kao i na izvedene materijalne dokaze.

Nastavak suđenja je 28. marta.

Najčitanije
Saznajte više
Branko Studen i Vidoje Blagojević ispred Suda BiH. Foto: Detektor
Vidoje Blagojević i ostali: Ubijeno na desetine članova porodica
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavili su da su ostali bez desetina članova porodica koji su, kako su saznali, 1. juna 1992. odvojeni u Bijelom Potoku i ubijeni u Karakaju i kod Drine.
Ramić Ćamil i ostali: Odbrana predlaže isključivo oslobađajuću presudu
Odbrana Ćamila Ramića, optuženog za zločine na području Višegrada, zatražila je oslobađajuću presudu, navodeći da nije dokazano da je optuženi bio nadređen Vojnoj policiji niti da je imao saznanja o postupanju prema zarobljenicima.
Kosorić: Viđali ga polovinom jula na lokacijama prema Žepi
Optuženi za zločine u Banovićima negirao krivicu