Petak, 2 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Zvornik. Foto: BIRN BiH

Mevla Smajlović ispričala je u Državnom sudu da je s mužem i dva sina živjela u Jusićima. Navela je da su joj svekar i svekrva te djeverovi s porodicama živjeli u svojim kućama blizu njih.

Na dan napada na selo – 27. maja 1992. godine – svjedokinja je ujutro, dok je obavljala poslove u štali, kako je ispričala, vidjela tenkove na Androvićima, te je otišla kući, nakon čega je uslijedilo granatiranje.

Zajedno s porodicom otišla je u podrum kuće, gdje su došle i druge žene s djecom. Nakon pola sata, na vrata im je došao, rekla je svjedokinja, Husein Islamović i kazao da svi izađu, da im neće ništa biti.

“Jedan vojnik s biljegom na licu nas je postrojio. Muškarce su, među njima i mog muža, s rukama iznad glave odveli niz selo, a nama su rekli da idemo na autobusku stanicu”, ispričala je svjedokinja te dodala kako je, dok su odlazili, vidjela da gore kuće u Jusićima.

Na putu do stanice, svjedokinja je, kako je rekla, vidjela muškarce da stoje ispod Sejfine kuće, te je tada zadnji put vidjela muža i djeverove.

“Moj svekar je ostao s Hajrudinom i Dževadom Islamovićem da se krije u selu”, kazala je ona te dodala kako je na putu kroz šumu pozlilo Mustafi Islamoviću, te je tražio vode od snahe Hanife.

“Prišao mu je Vlado Ristanović i stavio kanister u usta, a Hanifa je rekla: ‘Šta radiš, Vlado, hoćeš li da ga ugušiš?’”, prisjetila se svjedokinja.

Pod pratnjom vojske, kako je svjedokinja navela, odvedeni su u školu u Malešiće, gdje je ispred škole vidjela optuženog Peru Radića, kojeg je poznavala odranije.

U školi ostaju oko pola sata i potom ih, prema kazivanju svjedokinje, autobusima odvoze u Memiće.

Ona je izjavila kako joj je Hajrudin Islamović, koji je uspio pobjeći iz sela, deset dana nakon napada ispričao da je njenog svekra ubio Vlado Ristanović.

“Hajro mi je rekao da je svekar izašao iz podruma da pusti stoku, da ga je Vlado vidio i krenuo za njim, a potom da su čuli pucnjavu i vidjeli tijelo mog svekra”, kazala je svjedokinja.

Posmrtne ostatke svekra našla je 1996., kada se vratila u Jusiće, na mjestu gdje su joj rekli da je i ubijen, dok je tijela muža i djeverova pronašla godinu kasnije u masovnoj grobnici “Ramin grob”.

Za ubistva najmanje 48 osoba i progon stanovništva bošnjačke nacionalnosti iz Jusića u maju 1992. godine, Tužilaštvo BiH tereti Peru Radića zvanog Jarac, Božu Vidovića, Petka Tomića zvanog Gavran, Branka Studena i Vladu Ristanovića zvanog Tošanov.

Odbrana Pere Radića predočila je svjedokinji iskaz koji je 2016. godine dala istražiteljima Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), ali je ona kazala da se ne sjeća zašto tada nije spominjala optuženog Radića.

Na pitanja Odbrane Ristanovića svjedokinja je navela kako njega nije poznavala odranije, već da je čula od mještana da ga tako oslovljavaju.

Suđenje se nastavlja 6. juna.

Najčitanije
Saznajte više
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama
Na suđenju za zločine na području Sapne, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je čuo da je u pritvor u Herama bio doveden jedan ratni zarobljenik i da je ubijen.
Majstorović i ostali: Ostala bez sestre i sa osam godina sama završila u logoru
Svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavila je da je 1992. u Vlasenici ostala bez sestre, oca i djeda, a da je ona, kao osmogodišnjakinja, razdvojena od majke i odvedena u logor.
Optuženi za zločine u Srebrenici negirali krivnju
Miljanović i ostali: Saznanja o odvođenju brata