Utorak, 12 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Sud BiH. Foto: BIRN BiH

Sud BiH donio je rješenje kojim je prihvaćen prijedlog Državnog tužilaštva te je ukinuo pritvor Vrapcu, koji se tereti za počinjenje krivičnog djela “primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu utjecajem”.

Osumnjičenom Vrapcu, prema saopćenju Suda BiH, određene su mjere zabrane – obavezno povremeno javljanje državnom organu, zabrana posjećivanja određenih mjesta ili područja, između ostalog zgrade ili prostorije Tužilaštva BiH, i sastajanja s određenim osobama.

Kako je ranije saopćeno iz Tužilaštva BiH, Vrabac je pod istragom da je u proteklom periodu stupio u kontakt s jednom osobom te tražio za sebe nezakonitu imovinsku korist u iznosu od 10.000 eura kako bi, u svojstvu službene osobe i uposlenika Tužilaštva BiH, pokušao utjecati i ishoditi povoljniji status za navodnog osumnjičenog.

Vrapcu je Sud BiH 9. januara, nakon hapšenja, odredio jednomjesečni pritvor.

Glavni tužilac je naložio suspenziju i udaljenje osumnjičenog iz kapaciteta Tužilaštva BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Christian Schmidt u Vijeću sigurnosti UN-a. Foto: Screenshot
Schmidtov posljednji izvještaj UN-u: BiH na raskrsnici između reformi i stagnacije
Na sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt je poručio da se država nalazi na raskrsnici između reformskog puta i političke stagnacije.
Izvještaj Svjetske banke pokazao da su građani nezadovoljniji pravosuđem nego ranije
Generalni zaključak izvještaja Svjetske banke koji je, u saradnji sa Evropskom komisijom, objavljen o efikasnosti i percepciji građana o radu pravosuđa i koji je predstavljen na sjednici Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV), pokazaje nezadovoljstvo građana Bosne i Hercegovine u ovoj oblasti.