Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sud BiH. Foto: BIRN BiH

Tužilaštvo se protivilo ukidanju pritvora, navodeći da osumnjičeni i dalje može uticati na svjedoke bez obzira što nije na ministarskoj poziciji.

Braniteljica Vasvija Vidović je navela da je Apelaciono vijeće u rješenju o pritvoru kao naročitu okolnost navelo da Lučić sa pozicije ministra može uticati na dokumentaciju i zaposlene u ministarstvu. Ona je rekla da je Lučić podnio ostavku i da je ona prihvaćena 12. decembra.

“S obzirom da je taj položaj ministra poslužio kao osnov za postojanje naročitih okolnosti, on je otpao… Nema više nadređeni položaj”, istakla je Vidović.

Ona se osvrnula na svjedoka Dževada Mahmutovića (zamjenik ministra za ljudska prava i izbjeglice), koji je kazao da je osumnjičeni pokušao da utiče na dokaze.

Vidović je rekla da je priložila policijske izvještaje u vezi sa Mahmutovićem, kao i njegove medijske istupe u kojima je za Lučića navodio da ništa ne radi ni kad je na poslu ni kad je na odmoru, da mu treba tuđa njega i pomoć i slično.

“Kredibilitet ovog svjedoka je na niskom nivou”, kazala je braniteljica.

Ona je dodala da joj je Mahmutović, preko njene saradnice koja je došla da traži dokumente od ministarstva, poručio da može da se “slika sa članom 50” i da “nikad neće dobiti” dokumente. Vidović je napomenula da je tužiteljica bila korektna i da je sačinila službenu zabilješku. Ona je rekla da pritvor nije obavezan po zakonu i da kućni pritvor ne znači puštanje osumnjičenog na slobodu.

Tužiteljica Elvira Stanojlović protivila se ukidanju pritvora osumnjičenom, napomenuvši da je sud utvrdio da bi on mogao ometati tok postupka uticajem na svjedoke i saosumnjičene u ovoj složenoj istrazi.

Prema njenim riječima, to što Lučić više nije ministar nije nova okolnost koja bi mogla uticati na ukidanje pritvora.

“Time što nije ministar nije otklonjena opasnost… Imao je vrlo bliske saradnike preko kojih može posredno uticati”, istakla je Stanojlović.

Ona je dodala da je iskaz Mahmutovića potkrijepljen drugim dokazima, a da njegovi medijski istupi nisu relevantni za postupak.

Tužiteljica je kazala da je do sada saslušano pet svjedoka i da se istaga nastavlja.

Lučić je uhapšen 6. decembra i tada je saopšteno da je osumnjičen za zloupotrebu položaja, pronevjeru u službi, te prevaru u službi. Prvobitno je bio u kućnom pritvoru, ali mu je nakon žalbe Tužilaštva određen pritvor.

Sud će naknadno donijeti odluku o prijedlogu Odbrane za ukidanje pritvora.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović