Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Ilustracija: TI BiH 

Pored sadržaja samih programa političkih stranaka, bit će razgovarano i o mehanizmima za prevazilaženje korupcijskih izazova na visokom nivou, prioritetima političkih stranaka i kandidata na ovom polju, te koraka koje planiraju poduzeti u oblasti borbe protiv korupcije i jačanja vladavine prava.

“EU je pred Bosnu i Hercegovinu postavila 14 prioriteta kao kriterijume za dobijanje kandidatskog statusa, od kojih se veliki dio odnosi na vladavinu prava, demokratiju i borbu protiv korupcije, a za više od tri godine u cijelosti je ispunjen samo jedan. Kako se bitni zakoni i rješenja uporno opstruišu ili otvoreno odbacuju, jasno je da suštinske reforme nisu u interesu ključnim donosiocima odluka, iako su deklarativno opredijeljeni za pristupanje EU i ispunjavanje uslova, te provođenje potrebnih reformi“, pojasnila je Ivana Korajlić, izvršna direktorica TI-a, dodajući da je namjera – pomoću debata – javnosti i biračima ponuditi prostor da jasno i glasno čuju odgovor političara na pitanje da li su za suzbijanje korupcije i kako to misle postići.

Direktor BIRN-a BiH Denis Džidić ukazuje na nepostojanje rješenja za borbu protiv korupcije, naglašavajući koliko je važno ispunjavanje prioriteta koje je nametnula Evropska unija u oblasti vladavine prava i borbe protiv korupcije, među kojima je i Zakon o sukobu interesa.

“Političke stranke u BiH samo paušalno govore o korupciji, a nažalost nemaju strateške planove kako osigurati sistemsku borbu. Mi želimo da ih se natjera da govore o toj temi, ali i da rade na ovim problemima”, izjavio je Džidić.

Javne debate će se održati u srijedu, 14. septembra, u Domu mladih u Sarajevu, te u Banjoj Luci u ponedjeljak, 19. septembra, u Domu omladine. Vrijeme održavanja je u 17 sati.

Učesnici debata će biti predstavnici političkih stranaka u Federaciji Bosne i Hercegovine, odnosno Republici Srpskoj.

Neki od učesnika prve debate će biti predstavnici Stranke demokratske akcije (SDA), Naše stranke, Saveza za bolju budućnosti (SBB), Socijaldemokratske partije (SDP), Demokratske fronte, Naroda i pravde, Narodnog evropskog saveza BiH (NES), Hrvatske republikanske stranke, te Zelenih Bosne i Hercegovine.

Debata će biti otvorena za javnost i prenosit će se online putem društvenih mreža.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve