Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Škola u Velagićima. Foto: BIRN BiH

Iako je početkom juna razdvojen postupak protiv Ilije Krčmara, Svetislava Račića, Željka Bajića, Nikole Ćuka (rođen 1967.) i Nikole Ćuka (rođen 1966.), koji se nalaze u Srbiji a optuženi su za zločin protiv čovječnosti počinjen na području Ključa, i iako su mjere predložene početkom juna, za njima petoricom još nisu raspisane potjernice.

Iz Državnog suda su za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) potvrdili da u ovom predmetu Srbiji nije ustupljeno krivično gonjenje optuženih.

Osim toga, kako su naveli iz Suda, Tužilaštvo BiH je 9. juna 2022. dostavilo Sudu BiH prijedlog za raspisivanje međunarodne potjernice za optuženima u predmetu “Iliji Krčmar i ostali”, a navedeni prijedlog je dan kasnije putem međunarodne pravne pomoći upućen braniocima optuženih s boravištem u Republici Srbiji, na izjašnjenje.

“S obzirom da do danas Sud nije zaprimio nikakve informacije da li je postupljeno po navedenoj zamolnici, a zbog čega nije mogao ni donijeti odluku o navedenom prijedlogu, Sud je uputio urgenciju Ministarstvu pravde BiH radi dostavljanja informacija da li je postupljeno po zamolnici Suda”, kazali su u Sudu BiH.

Njih petorica su ranije bili optuženi s Boškom Unčaninom, Draganom Despotom i Marinkom Miljevićem, ali je u odnosu na ovu trojicu postupak odvojen te je ranije najavljeno da će im suđene početi u septembru.

U optužnici se navodi da su, kao pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS), 1. juna 1992. godine u mjestu Velagići u općini Ključ, zajedno s drugim osobama a po prethodnom dogovoru, naoružani i uz prijetnje istjerali vani civile bošnjačke nacionalnosti koji su bili zatvoreni u zgradi Osnovne škole “Radenko Stojnić”.

“Istjeranim civilima bilo je naređeno da se postroje ispred škole, nakon čega su optuženi, zajedno s drugim osobama, pucajući iz automatskog vatrenog oružja izvršili strijeljanje i ubistvo najmanje 78 žrtava, čija tijela su prevezena kamionima i zakopana u masovnu grobnicu, da bi neposredno nakon rata, 1996. godine, posmrtni ostaci bili pronađeni i ekshumirani iz masovne grobnice ‘Lanište II’”, saopćili su ranije iz Tužilaštva BiH.

Sud BiH je optužnicu za zločin u Velagićima (općina Ključ) potvrdio početkom decembra 2020. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Tužilaštvo obustavilo istragu protiv Diane Kajmaković, vraća se na radno mjesto
Državno tužilaštvo obustavilo je istragu protiv Diane Kajmaković, bivše zamjenice glavnog tužioca ovog tužilaštva. Kajmaković je za Detektor potvrdila da se već sutra vraća na posao.
Rješenje Ustavnog suda BiH kao nalog Državnom tužilaštvu za ministra Bukejlovića
Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je rješenje o neizvršenju odluke ovog suda koja se odnosi na privremeno stavljanje van snage Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Republike Srpske, uz obrazloženje da entitetski ministar pravde Miloš Bukejlović donošenjem pravilnika o postupku kandidovanja i izbora prvih članova VSTV-a RS-a nije poštovao konačnu i obavezujuću odluku, što povlači krivičnu odgovornost.
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a