Srijeda, 7 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Josip Petrić, koji je bio komandir voda Vojne policije u 104. brigadi, kazao je da je ova jedinica imala radni vod, koji je uređivao liniju, a da su im nekada pomagali zatočenici iz Donje Mahale, koji su bili pod kontrolom 106. brigade.

On je rekao da je čuo da su u novembru 1992. godine trojica zatočenika poginula od neprijateljske granate, a da ih je nekoliko ranjeno. Petriću nije poznato ko je tražio njihov angažman, kao ni ko ih je dovozio.

Napomenuo je da su se, dok je bio komandir voda, u periodu od juna 1992. do marta 1993. godine promijenila tri komandanta brigade. Kako je naveo, načelnik Stožera bio je Slavko Matić, a načelnik za obavještajne poslove optuženi Marko Blažanović.

Na pitanje Blažanovićeve Odbrane, Petrić je odgovorio da nikada nije dobio naredbu koju je za komandanta potpisao Blažanović.

Objasnio je da je Vojna policija dobijala naredbe od komandanta ili, u njegovom odsustvu, od načelnika Stožera. U hitnim situacijama, dodao je, naredbe su mogli potpisati i načelnici sektora, uz odobrenje komandanta.

Za progon srpskog stanovništva ubistvima, zatvaranjem, mučenjem, silovanjem i drugim radnjama, osim Blažanovića optuženi su Đuro Matuzović, Ivo i Tado Oršolić, Marko Dominković, Joso Nedić, Mato i Anto Živković, Stjepo Đurić i Mirko Jurić. Prema optužnici, oni su zločine počinili kao pripadnici komandnih struktura HVO-a te vojne i civilne policije u Orašju.

Svjedok Hasan Nurkić kazao je da je na početku rata kratko bio član Štaba Teritorijalne odbrane u Orašju, ali da ga je Đuro Matuzović, koji je bio na čelu Štaba, vratio u fabriku da nastavi rad na proizvodnji i preradi duvana.

Svjedok je izjavio da je dosta srpskog stanovništva, ali i drugog, napustilo Orašje. On je ispričao kako su mu radnice iz fabrike rekle da su policajci srpske nacionalnosti koji su ostali u Orašju odvedeni “radi njihove sigurnosti”. Kazao je da je “izolacija” bila u Donjoj Mahali.

Nakon nekoliko dana, kako je dodao, pitao je šefa policije Tadu Oršolića zbog čega su odvedena dvojica policajaca kad su već ostali u Orašju.

“Kaže: ‘Šta ću s njima, ubiće ih neko’… Mislim da je to bilo opravdano. Bilo je ljudi, piju…”, rekao je Nurkić.

On je dodao da je nakon 15-ak dana čuo da su policajci otišli u Hrvatsku. Nurkić je tužiocu Milanku Kajganiću potvrdio da je u istrazi kazao da ih je Oršolić pustio, ali da misli da ga “niko ništa nije pitao”.

Na pitanje Oršolićeve Odbrane, svjedok je rekao da mu optuženi nije kazao da je policajce poslao u izolaciju, kao ni da zna okolnosti njihovog hapšenja.

Suđenje se nastavlja 17. jula.

 

Najčitanije
Saznajte više
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Donijeli naredbu za strijeljanje zarobljenika
Na suđenju za zločine na području Sapne, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine pročitalo je iskaz preminulog svjedoka koji je u istrazi izjavio da je optuženi Dževad Avdičević potpisao naredbu za strijeljanje dva ratna zarobljenika.
Kušić: Susret s optuženim u logoru “Rasadnik”
Na suđenju za zločine na području Rogatice, svjedok Tužilaštva ispričao je da se 1992. sreo s optuženim Rajkom Kušićem u logoru "Rasadnik".
Zdravko Samardžija: Odnosili tijela iz zatvora
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama