Srijeda, 7 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Kantonalni sud u Sarajevu. Foto: BIRN BiH

Jasmina Džafić rekla je da je radila u brokerskoj kući “Eurohaus” od 2002. do 2012., prve dvije godine kao direktor društva iz Sarajeva, potom prelaskom u Tuzlu na poziciji gdje je primala naloge i slala ih u Sarajevo.

Džafić je kazala da je poznavala optuženog Edina Dizdara kao direktora brokerske kuće. Na upit njegovog branioca Asima Crnalića da li ostavlja prostora da je bio izvršni direktor za finansije, svjedokinja je odgovorila potvrdno.

“Ne mogu sa sigurnošću reći, ja sam bila u Tuzli, on je bio u Sarajevu. Moguće je da je bio izvršni direktor”, kazala je ona.

Kako je rekla, po njenom dolasku je bilo sedam osnivača brokerske kuće “Eurohaus”, od kojih je jedan i optuženi Zijad Blekić.

Drugi svjedok Mirko Đorđić kazao je da je ranije radio za “Unioninvest” u industrijskoj izgradnji, a da je, nakon pogoršanja zdravstvenog stanja njegove prijateljice Dragoslave Pušonje, dobio njenu punomoć kako bi umjesto nje prisustvovao sjednicama skupštine. Na skupštini je viđao Dizdara, rekao je svjedok, kao i da nikada nije dobivao zapisnike sa sjednica.

Đorđić je kazao da je na skupštini jedne prilike bio notar i da misli da je tada vršen prenos nekih dionica ili imovine, ali da se ne sjeća najbolje detalja. Naveo je da je naknadno čuo da je hotel u Mostaru prodat za oko 700.000 konvertibilnih maraka (KM) i sjeća se da je Pušonja u nekoliko rata dobila oko 7.000 KM isplate.

Senka Nožica, braniteljica Armina Mulahusića, uložila je prigovor na saslušanje oba svjedoka objašnjavajući da nisu relevantni niti za jednu činjenicu iz optužnice i pozvala na sumiranje svjedoka koji se planiraju izvoditi, jer je, kako je istakla, njen branjenik u pritvoru sve vrijeme tokom suđenja.

Predsjedavajuća Sudskog vijeća Melika Murtezić rekla je da je odbijen prijedlog Nožice za ukidanje mjere pritvora za optuženog Mulahusića, uz obrazloženje da nije zasnovan na novim okolnostima i činjenicama.

Odbrane Dizdara i Jusufranića su također uložile prijedlog za ukidanje mjere pritvora, a odluka će biti saopćena na sljedećem zakazanom suđenju.

Optužnica za organizirani kriminal, zloupotrebu položaja, pranje novca, prevaru u privrednom poslovanju i druga djela tereti Zijada Blekića, Edina Dizdara, Ramiza Bibića, Muharema Bajrića, Armina i Elmu Mulahusić, Davera Halilbegovića, Hasana Ćelama, Nasera Dacu, Jasmina i Smiljku Jusufranić, Branislava Petrovića, Mirsada Imamovića, Edina Muftića, Edinu Halilbegović i Azru Blekić-Aydogan.

Njima je na teret stavljeno da su od 2006. do 2014. godine organizirali grupu koja je na nezakonit način stekla imovinsku korist od oko 30 miliona maraka i to fiktivnom kupovinom dionica, manipulacijom na tržištu kapitala, te izvlačenjem novca kroz fiktivne pravne poslove.

Suđenje će se nastaviti 15. juna, kada je planirano saslušanje tri svjedoka.

Najčitanije
Saznajte više
VSTV BiH odgodio usvajanje obrasca izvještaja o imovini sudija i tužilaca
Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) odgodilo je usvajanje obrasca izvještaja o imovini i interesima sudaca, tužilaca i članova Vijeća zbog sugestije Delegacije Evropske unije u BiH da sačekaju s usvajanjem do dostavljanja mišljenja iz Brisela.
Aktivisti iz Banjaluke još jednom pred sudom traže odbacivanje prekršajnih prijava
Nakon što je u Osnovnom sudu u Banjoj Luci održano prvo ročište po zahtjevu članova organizacije “Restart Srpska“ za sudskim odlučivanjem jer su zbog umjetničkog performansa “sahrana demokratije“ dobili prekršajne prijave, aktivisti poručuju da se nadaju da će na sudu dokazati da nisu prekršili nijedan zakon.
Danku Vladičiću povećana kazna za zločin u Foči
Mehmedagić: Inspektoru nisu htjeli dati imena profesora