Srijeda, 19 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Punomoćnica Alma Mulahasnović je predložila Diciplinskoj komisiji da odgodi današnje ročište jer je po dolasku uočila da je disciplinska tužiteljica došla bolesna. Navela je da je i sama nedavno imala zdravstvenih problema.

Disciplinska tužiteljica Emira Zulčić je kazala da razumije razlog, te se složila s prijedlogom, a Disciplinska komisija je konstatovala da postoje razlozi za odgodu.

Disciplinskom tužbom sutkinja Vučetić se tereti da je propustila da postupi po zahtjevu za izuzeće u jednom predmetu Osnovnog suda u Banjoj Luci gdje je riječ bila o višemilionskom sporu, čime je počinila prekršaj “neopravdano kašnjenje u izradi odluke ili procesnim radnjama”. Prema navodima tužbe, Vučetić je bila dužna da o tome obavijesti predsjednika Suda, što nije učinila.

U drugom predmetu, kako se navodi u tužbi, Vučetić nije postupila po prijedlogu za povrat u prijašnje stanje koji je podnijela stranka, nakon ročišta koje je održano bez njenog prisustva, čime je počinila disciplinski prekršaj “kršenje principa Etičkog kodeksa sudija”, koje je dovelo do narušavanja ugleda i integriteta pravosuđa, a koje nije propisano kao zaseban prekršaj.

Mulahasanović je navela da odustaju od saslušanja predloženih svjedoka, ali da ostaju pri drugim predloženim dokazima.

Nastavak glavne rasprave je 11. juna.

Najčitanije
Saznajte više
Preko 50 hiljada slučajeva negiranja genocida i veličanja osuđenih ratnih zločinaca
Preko 50.000 slučajeva negiranja genocida i veličanja osuđenih ratnih zločinaca zabilježeno je na platformi “Registar 145a”, građanskoj incijativi koja je nastala s ciljem zakonskog prijavljivanja ovih krivičnih djela.
Selefijski daija Elvedin Pezić pušten nakon privođenja na Kosovu, tvrdi portal za koji piše
Elvedin Pezić, jedan od popularnijih selefijskih daija u Bosni i Hercegovini poznat po svojim kontroverznim stavovima protiv žena, priveden je u četvrtak na Kosovu nakon čega je, prema objavama redakcije portala čiji je član, pušten na slobodu.
Podnesena krivična prijava protiv ministra finansija i trezora BiH Srđana Amidžića
Tužioci bez odluke pola godine od tramvajske nesreće