Srijeda, 8 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Izložba “Izvještavanje o ratu: Uloga medija u raspadu Jugoslavije” je studija slučaja moći propagande da polarizuje društvo, da prikaže multietničnost kao neodrživu, a nasilje kao neizbježno.

Nejra Mulaomerović, viša menadžerica regionalne kancelarije BIRN-a kazala je da je izložba nastala u protekle četiri godine kroz istraživanje arhivskih dokumenata medijskih kuća koje su prikupljali novinari iz zemalja bivše Jugoslavije.

“Izložba govori da određeni mediji u bivšoj Jugoslaviji nisu bili samo posmatrači već su bili i saučesnici u potpirivanju javnosti u bivšoj Jugoslaviji”, kazala je Mulaomerović.

Na izložbi se može vidjeti arhivska građa, izvještaji novina iz različitih zemalja bivše Jugoslavije, fotografije stranih reportera i novinara, te bilješke s terena. Izložba svjedoči narativima koji su bili prisutni u tom vremenu, ali pruža i sažeti život generacija stranih dopisnika.

Tu su i bilješke američkog novinara Davida Rothe-a koji je, kako se navodi, prvi dokumentovao masovne grobnice u Srebrenici 1995. godine.

Mulaomerović je navela da se na njegovom primjeru može vidjeti da je jedna od uloga medija i dokumentovanje, ali i tanka linija do saučesništva.

Gentiana Murati, zamjenica direktora regionalne kancelarije BIRN-a, u uvodnom obraćanju kazala je da je važno ne samo osvrnuti se u prošlost već i pogledati oko sebe.

“Kroz propagandu, manipulaciju i zloupotrebu javnog povjerenja, multietnički suživot je prikazan kao nemoguć, a cijele zajednice su pretvorene u prijetnje i javnu maštu”, kazala je Murati.

U nestabilnom svijetu algoritmički vođenih vijesti, smanjenog povjerenja u tradicionalne medije i rastućeg neprijateljstva prema “strancima”, pitanja o izvještavanju u ratu su danas jednako važna kao što su bila i krajem dvadesetog stoljeća, navode organizatori. 

Izložba u Historijskom muzeju BiH postavljena je do daljnjeg.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Počelo suđenje Debevcu, Mehmedagiću i Pijuku
    Čitanjem optužnice i izlaganjem uvodne riječi, počelo je suđenje suspendovanom predsjedniku Državnog suda Ranku Debevcu, bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije Osmanu Mehmedagiću i uposleniku Suda Milisavu Pijuku, koji se terete za više krivičnih djela.
    Međunarodni dan Roma: Neophodno riješiti dugotrajnu diskriminaciju najmarginaliziranije manjine u BiH
    Dugotrajna diskriminacija, predrasude, stereotipi i govor mržnje i dalje pogađaju romske zajednice u Bosni i Hercegovini a jedini napredak ostvarile su nevladine organizacije, navodi se u zajedničkom saopštenju Ujedinjenih nacija, Evropske unije i Misije OSCE-a u BiH na međunarodni dan Roma, kao i da veća inkluzija podrazumijeva priznavanje stradanja Roma tokom ratova.
    Oslobođeni za zločine u Zaklopači traži naknadu od BiH