Petak, 10 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Na raspravi su uloženi materijalni dokazi u vezi tužbe koja Zlatića tereti za neopravdano kašnjenje u izradi odluke ili procesnim radnjama. Disciplinski tužilac Asmir Baćevac uložio je 26 dokaza za dvije tačke tužbe.

“U CMS se može vidjeti dinamika postupanja tuženog i neopravdano kašnjenje”, kazao je Baćevac.

Dodao je da dokazi pokazuju i kako je došlo do zastare.

Zlatić je rekao da u predmetu o kojem govori tužilac nije došlo do apsolutne zastare, navodeći da je okrivljeni u prekršajnom postupku izvršio određene uplate.

On je kazao da je u novembru 2022. prebačen na krivični referat, ali da su mu ostali i predmeti koje je do tada radio. Kako je naveo, nekada je u sudnici provodio i po četiri dana u sedmici.

“Činjenica jeste da je protekao neprimjeren rok vremena… međutim, postojale su okolnosti zbog kojih nisam mogao pravovremeno reagovati”, rekao je Zlatić.

Tužilac Baćevac je rekao da se dokazi tuženog sudije o obimu posla koji je imao mogu eventualno posmatrati kao olakšavajuće okolnosti. Zlatić je rekao da mu je žao što je do svega došlo i da ranije nije imao sličnih propusta.

Disciplinska komisija naknadno će donijeti odluku po tužbi protiv sudije Zlatića.

Najčitanije
Saznajte više
Otvorena BIRN-ova izložba “Uloga medija u raspadu Jugoslavije”
Fotografije, novinski isječci i bilješke novinara dokumentovane u izložbi Regionalne Balkanske istraživačke mreže (BIRN Hub) otvorenoj u Historijskom muzeju Bosne i Hercegovine dokaz su uloge pojedinih medija u propagandi i podjeli društva u bivšoj Jugoslaviji.
Počelo suđenje Debevcu, Mehmedagiću i Pijuku
Čitanjem optužnice i izlaganjem uvodne riječi, počelo je suđenje suspendovanom predsjedniku Državnog suda Ranku Debevcu, bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije Osmanu Mehmedagiću i uposleniku Suda Milisavu Pijuku, koji se terete za više krivičnih djela.
Oslobođeni za zločine u Zaklopači traži naknadu od BiH