Nakon što su iznesene završne riječi na suđenju optuženom za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, Sud BiH zakazao je izricanje presude za 26. januar.
“Dokazi, po mišljenju Tužiteljstva, potkrepljuju da je Malić veličao Ratka Mladića i Radovana Karadžića, lica koja su osuđena za genocid u Srebrenici, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine”, kazala je tužiteljica Nives Kanevčev.
Podsjetila je da je Malić 9. decembra 2022. na skupu opozicionih stranaka u Banjaluci izašao na binu sa fotografijama Mladića i Karadžića u jednoj ruci te podignuta tri prsta na drugoj. Navela je da je skupu prisustvovao veći broj ljudi, prema procjenama, njih oko 400, a da je veći broj medija prenio Malićev postupak.
Tužiteljica je ukazala na svjedočenje Harnesa Sefića, koji je podnio prijavu zbog Malićevog postupanja, koje je kod svjedoka izazvalo traume. Podsjetila je da je Malić u svom svjedočenju potvrdio da je na binu izašao sa fotografijama.
“Po ocjeni Tužiteljstva, neodrživa je tvrdnja Malića da nije znao da su te osobe presuđene i da je to kažnjivo ponašanje imajući u vidu da se radi o zreloj osobi koja je pismena i koja je bila upoznata sa dešavanjima tokom rata”, navela je Kanevčev.
Dodala je da optuženi tokom postupka nije izrazio kajanje i da se njegovo ponašanje može tumačiti kao poniženje žrtava iz prethodnog rata i diskriminaciju bošnjačkog naroda.
“Da se šalje poruka da je zločin bio opravdan”, ocijenila je tužiteljica.
Napomenula je da je veličanje osoba osuđenih za ratne zločine jasno propisano zakonom i da za dokazivanje djela za koje je Malić optužen nije potrebno dokazivati da je došlo do posljedice. Dodala je da je Malić ranije osuđivan za druga djela.
Branilac Milan Petković je na početku završne riječi naveo da djelo za koje je Malić optužen nije propisano zakonom, jer ga je nametnuo “jedan stranac”, ali da bi, zbog odluke Ustavnog suda i sudske prakse, bio “Sizifov posao” to dokazivati.
Prema ocjeni Petkovića, Malić je nevin i unaprijed osuđen.
“Tužilaštvo ne navodi šta je optuženi izjavio”, kazao je branilac, dodajući da Tužilaštvo nije navelo ni šta znači što je optuženi podigao tri prsta.
Osvrnuo se na odredbe i pravna tumačenja o slobodi izražavanja i govoru mržnje, navodeći da je nekad tanka granica između njih.
“Cijeneći sve dokaze, predmetna radnja se ne može cijeniti kao krivično djelo… ne može se steći zaključak da je veličao presuđena lica”, rekao je Petković.
Prema njegovim riječima, Malić je želio da ukaže na nezakonito postupanje Dodikove vlasti i krađu na izborima, te da se on i drugi borci osjećaju izdanim i da su se borili za pravedniju Republiku Srpsku.
Branilac je napomenuo da optuženi ima završenu osnovnu školu i da nije imao umišljaj. Kako je kazao, došao je na skup autobusom iz svog sela Kmećani i bio je u alkoholisanom stanju kada je izašao na binu.
“On tom prilikom nije slao poruke protiv drugih naroda, već isključivo protiv vlasti”, rekao je Petković.
Optuženi je ponovio da nije imao namjeru da bilo koga povrijedi, nego da se borio protiv vlasti.




