Nedjelja, 8 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Oni su, prema saopštenju Tužilaštva, optuženi za ratni zločin protiv civilnog stanovništva i to Gurda u svojstvu referenta bezbjednosti Teritorijalne odbrane (TO) Živinice, a Čamdžić- Brčaninović kao pripadnik Vojne policije TO Živinice.

U optužnici se navodi da su u periodu od maja do septembra mjeseca 1992. godine, prema nezakonito zatvorenim civilima srpske nacionalnosti u zatočeničkim objektima i prostorijama na području Živinica i okoline, nečovječno postupali, mučili, nanoseći im na taj način snažan fizički i duševni bol i patnju, te povrede tjelesnog integriteta i zdravlja.

„Od posljedica premlaćivanja i zlostavljanja nastupila je smrt jednog civila, saopštili su iz Tužilaštva.

Najčitanije
Saznajte više
Ustavni sud odbio apelacije trojici osuđenih za ratne zločine
Ustavni sud BiH odbio je kao neosnovane zahtjeve trojice pravosnažno osuđenih za ratne zločine za donošenje privremenih mjera kojima će vratiti postupak na početak, ukinuti izdržavanja kazne zatvora te staviti van snage crvenu potjernicu.
Šta trebate znati o izvještaju o svjetskim katastrofama i dezinformacijama
Štetne informacije nisu samo tehnički problem, već egzistencijalna prijetnja humanitarnom radu, dok sposobnost humanitarnih aktera da djeluju zavisi isključivo od njihovog integriteta i povjerenja koje uživaju u zajednicama, navodi se u Izvještaju Međunarodne federacije društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca.
Ustavni sud BiH odbio zahtjev bivšoj sutkinji za ukidanje zabrane putovanja
Usvojena ažurirana Komunikacijska strategija VSTV-a
Optužnica protiv ruskog dobrovoljca iz Modriče vraćena na doradu