Subota, 26 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Nakon što su Ujedinjene nacije (UN) prošle godine usvojile Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, Pariz je postao jedna od prvih evropskih prijestolnica u kojima je izgrađen i otvoren spomenik žrtvama srebreničkog genocida.

Spomenik je izrađen i postavljen na inicijativu Udruženja “Međunarodna solidarnost BiH – Francuska” (SIBH-France), a predsjednik ovog udruženja Jacques-Olivier David ranije je za Detektor potvrdio da je Rezolucija bila odlučujući razlog da vlasti glavnog grada Francuske daju odobrenje za izgradnju spomenika.

Spomenik su otvorili gradonačelnica Pariza Anne Hidalgo i član Predsjedništva BiH Denis Bećirović, koji je iskazao zahvalnost francuskim vlastima zbog njihovog kosponzorstva Rezolucije.

“Sjećanje na genocid u Srebrenici mora biti temelj za izgradnju bolje, sigurnije i pravednije budućnosti, jer samo istinom, poštovanjem žrtava i odgovornošću možemo osigurati da se genocid nikada ne ponovi”, dodao je Bećirović.

U Parizu od 2016. godine postoji Ulica Srebrenica, obilježena pločom koja govori o zločinu koji se dogodio u ovom gradu u julu 1995., a ideja za spomenik došla je nakon što su organizatori obilježavanja godišnjice genocida u Parizu godinama vlastima ukazivali na činjenicu da dotadašnje mjesto obilježavanja nije prikladno i dostojanstveno za komemoraciju i odavanje počasti žrtvama.

Nakon dugogodišnjeg lobiranja i razgovora s predstavnicima vlasti te traženja podrške drugih srodnih udruženja, SIBH-France je dobio dozvolu za izgradnju spomenika na poznatom groblju. Svake godine ovo groblje posjeti više od tri miliona turista zbog brojnih spomenika, ali i činjenice da je ono posljednje počivalište poznatih književnika i umjetnika.

“Projekt spomenika u 20. okrugu Pariza i uvrštavanje Međunarodnog dana sjećanja na genocid u pariški memorijalni kalendar jednoglasno su izglasali prisutni vijećnici Pariskog vijeća”, pojasnio je David za Detektor.

Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici izgrađen je u aleji memorijalnih spomenika, pored spomenika žrtvama genocida u Ruandi počinjenog 1994. godine, kada je u ovoj zemlji ubijeno oko 800.000 ljudi, ali i drugih spomenika, poput onog u čast francuskim vojnicima koji su poginuli tokom Drugog svjetskog rata.

Autor spomenika je bosanskohercegovački vajar Admir Halilović, a na spomeniku je ucrtana karta BiH i ispisan tekst o genocidu.

Osim dozvole za izgradnju, Pariz je dao doprinos i doniranjem zemljišta za spomenik.

Nakon izgradnje spomenika, naredne aktivnosti SIBH-a bit će usmjerene na izmjenu teksta koji sada stoji na ploči u Ulici Srebrenica, a u kojem je navedeno da se tim spomenikom odaje počast “žrtvama masakra” – umjesto genocida.

Haški tribunal, Sud BiH te pravosuđa u Srbiji i Hrvatskoj do sada su osudili ukupno 54 osobe na 781 godinu i pet doživotnih kazni zatvora – za genocid, zločine protiv čovječnosti i druge zločine počinjene u Srebrenici u julu 1995. godine.

Kroz više presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju utvrđeno je da je u Srebrenici u julu 1995. godine počinjen genocid u kojem je ubijeno više od 7.000 muškaraca i dječaka.

Najčitanije
Saznajte više
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Sutkinja iz Bihaća kažnjena smanjenjem plaće pet mjeseci
Jasmina Lipovača, sutkinja iz Bihaća, kažnjena je smanjenjem plaće za deset posto u periodu od pet mjeseci zbog nemara i nepažnje u obavljanju dužnosti.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović