“Prije sjednice došao javni dokument u kojem se predloženi zahvaljuje na kandidaturi i povlači je”, kazao je prije usvajanja dnevnog reda Fikret Dervišbegović, predsjednik Komisije za odlikovanja, javna priznanja i obilježavanje historijskih događaja i ličnosti.
Na prijedlog Komisije, Edinu Hakanoviću trebala je biti dodijeljena Povelja Grada Visoko.
Iako Dervišbegović nije imenovao Hakanovića, Melika Hakanović, vijećnica Stranke demokratske akcije (SDA) u Gradskom vijeću, potvrdila je da je riječ o tački koja se odnosila na dodjelu Povelje njenom ocu.
Hakanović je u januaru 1993. godine na području Dusine, Višnjice i Lašve u općini Zenica, s nekolicinom drugih pripadnika Armije BiH, iz grupe od oko 40 zarobljenih civila hrvatske nacionalnosti izdvojio oko 20 muškaraca i žena. Među izdvojenima su bile i malodobne osobe, a od njih je formiran “živi štit”, koji je potom isturen prema rovovima u kojima su se nalazili pripadnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO). Iza “živog štita” kretali su se naoružani vojnici s ciljem da obezbijede predaju pripadnika HVO-a, navodi se u presudi.
“Prilikom kretanja tzv. ‘živog štita’, usljed otvaranja paljbe od strane pripadnika HVO-a, osobe od kojih je formiran tzv. ‘živi štit’ zalegle su na zemlju, da bi po prestanku paljbe nastavili kretanje, nakon čega je iz kolone izdvojena R.Z. i upućena prema rovovima pripadnika HVO-a, s naređenjem da iste pozove da se predaju Armiji RBiH, što su isti i učinili”, navedeno je u presudi koju je u januaru 2009. godine izrekao Kantonalni sud u Zenici.
Hakanović se na presudu žalio Vrhovnom sudu Federacije, ali je žalba odbijena, čime je presuda postala pravosnažna u septembru 2009. godine.
Detektor je pisao kako bi dodjela ovog priznanja bila suprotna izmjenama Krivičnog zakona BiH, koje je nametnuo bivši visoki predstavnik Valentin Inzko, a kojima je dodjela priznanja osuđenima za ratne zločine kažnjiva.
“Ko dodijeli priznanje, nagradu, spomenicu, bilo kakav podsjetnik ili bilo kakvu privilegiju i slično licu osuđenom pravosnažnom presudom za genocid, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin, kaznit će se kaznom zatvora od najmanje tri godine”, navedeno je u Krivičnom zakonu.
Dodjelu priznanja Hakanoviću predložili su Gradska organizacija SDA Visoko, te Udruženje dobitnika najvećih ratnih priznanja Visoko, JOB “Unija veterana” Visoko, Organizacija RVI “Visoko 92” i Organizacija porodica šehida i poginulih boraca “Visoko 92”.