Srijeda, 16 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Odbrana Oršolića, bivšeg komandanta 106. brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO), prezentovala je dokaze iz 1992. o reorganizaciji Vojne policije. Kako se navodi, za zapovjednika Pete bojne Vojne policije na području Orašja postavljen je Pero Vincentić.

“Najbitnije, u ovoj šemi nema brigadne vojne policije”, istakla je braniteljica Senka Nožica.

Uložena je krivična prijava protiv jednog vojnog policajca iz februara 1993. koja je, kako je ukazala braniteljica, podnesena Sigurnosno-informativnoj službi (SIS) i Glavnom stožeru Vojne policije. Ona je u spis uložila izvještaj koji je iz zatvora dostavljen Vincentiću, a koji je on dostavio načelniku SIS-a.

Uvrštena je i molba Mate Baotića.

“To je zamolba Peri Vincentiću da ga razriješi dužnosti zapovjednika zatvora- pritvora”, navela je Nožica.

Nekoliko dokumenata odnosi se na korištenje zatočenika za radove na prvoj liniji. Jedan od njih je molba 104. brigade iz Bosanskog Šamca za dodjelu 15 “izolanata” iz zatvora u Donjoj Mahali, koji je dostavljen Četvrtoj operativnoj zoni Posavina i Glavnim stožeru Vojne policije te zone, a sličnu molbu uputila je i 101. brigada iz Bosanskog Broda.

“Dokazujemo ko je i od koga tražio… Zahtjev se šalje Četvrtoj operativnoj zoni, Vojnoj policiji, a ne 106. brigadi”, rekla je braniteljica.

Odbrana je u dokaze uložila zahtjev Oršolića iz juna 1993. u kojem traži izuzimanje “izolanata” za potrebe izgradnje i uređenja skloništa u Donjoj Mahali. Nožica je napomenula da se na dokumentu navodi da je to odobrio Đuro Matuzović.

“Ne radi se o radovima na prvoj liniji, ali želimo da pokažemo da on nije mogao sam odobriti, morao je tražiti preko više komande”, navela je braniteljica.

U nekoliko dokumenata 106. brigade govori se o njenim aktivnostima, ali se, kako je istakla Nožica, ne spominje ni zatvor ni Vojna policija.

Oršolić je optužen s Đurom Matuzovićem, Markom Dominkovićem, Josom Nedićem, Markom Blažanovićem, Matom i Antom Živkovićem, Stjepom Đurićem i Mirkom Jurićem za progon srpskog stanovništva – ubistvima, zatvaranjem, mučenjem, silovanjima i drugim nečovječnim radnjama počinjenim u Orašju.

Pero Vincentić bio je optužen za zločine u Orašju, ali je bio nedostupan, a u međuvremenu je preminuo. Mato Baotić ranije je osuđen za zločine u Orašju i izrečena mu je jedinstvena kazna od 13 godina zatvora.

Tužilac Milanko Kajganić nije imao prigovor na uložene dokaze, osim na neke za koje je naveo da se ne odnose na period obuhvaćen optužnicom.

Branilac Vlado Adamović kazao je da zahtjev za uređenje skloništa nije obuhvaćen optužnicom, a da je dio koji se odnosi na odobrenje Matuzovića dopisan rukom.

Suđenje se nastavlja 3. septembra.

Najčitanije
Saznajte više
Ganić i ostali: Razgovarao s Ganićem, vidio Alispahića
Na suđenju za zločine u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je prije kretanja kolone Jugoslovenske narodne armije (JNA) 3. maja 1992. razgovarao s Ejupom Ganićem, a da se u kasarni tog dana pojavio Bakir Alispahić.
Buljubašić i ostali: Ubistva i paljenje kuća u Ostrmcima
Na suđenju za zločine u Foči, svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavila je da je vidjela pogibiju nekoliko mještana i paljenje kuća u Ostrmcima prilikom napada u decembru 1992. godine.
Radović i ostali: Sinovi odvojeni od majki
Mlaćo i Cikotić: Odluke Ratnog predsjedništva Bugojno