Iz Državnog suda su za Detektor naveli da su nakon potvrđivanja optužnice 2022. putem međunarodne pravne pomoći optuženima na adrese u Srbiji upućene liste ovlaštenih advokata za postupanje pred sudom, ali, uprkos urgencijama, u Srbiji nema povratne informacije da je optuženima dostavljena lista.
“S obzirom na težinu djela i zaprijećenu sankciju, optuženi, kako to nalažu odredbe relevantnog procesnog zakona, moraju imati branioce u trenutku dostavljanja potvrđene optužnice”, objasnili su iz Suda BiH.
Naveli su da Sud nije zaprimio prijedlog Tužilaštva BiH za raspisivanje potjernice za optuženima, kao ni prijedlog da se ovaj predmet ustupi pravosuđu Srbije.
Na upit Detektora, iz Državnog tužilaštva su odgovorili da su aktivnosti u postupku u nadležnosti Suda BiH.
Prema optužnici, Vidović, nekadašnji de facto komandir Interventnog voda Prve ilijaške lakojurišne brigade Vojske Republike Srpske, i Vujović, nekadašnji pripadnik tog voda, terete se da su 5. juna 1992. godine, s drugim osobama, izvršili napad na civilno stanovništvo bošnjačke nacionalnosti u Lješevu, tokom kojeg su paljene kuće i hapšeni civili.
Terete se da su, s drugim pripadnicima Interventnog voda, izvršili ubistva civila te teško ranili dvije osobe, kao i da su u Lješevu uhapsili sve nesrpsko stanovništvo koje su zatekli – ne manje od 100 muškaraca, žena i djece – koji su potom sprovedeni i zatočeni u logor u Podlugovima.
Optuženi su za zločin protiv čovječnosti, odnosno da su, kao saizvršioci, vršili progon nesrpskog civilnog stanovništva ubistvima, zatvaranjem i prisilnim preseljenjem.
Sud BiH je optužbi za zločine na području Lješeva pravosnažno oslobodio Ranka Draškića i Savu Manojlovića.