U saopštenju se navodi da je Dodik dobrovoljnjo pristupio u Državno tužilaštvo u pratnji advokata radi ispitivanja u svojstvu osumnjičenog lica povodom istrage zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio krivično djelo napad na ustavni poredak.
Nakon toga je izveden pred Sud BiH gdje je na ročištu na prijedlog Tužilaštva BiH doneseno rješenje kojim mu je ukinut pritvor.
U saopštenju se navodi da je rješenje doneseno “s obzirom da je utvrđeno da više ne postoje razlozi zbog kojih je ranije određen” te da su mu određene mjere zabrane obaveznog javljanja državnom organu.
Mjere zabrane mogu trajati dok za njima postoji potreba ili dok drugačije ne odredi Sud BiH. Kontrola opravdanosti će se vršiti svaka dva mjeseca. Osumnjičeni je posebno upozoren da mu se može odrediti pritvor ukoliko prekrši obaveze iz određenih mjera zabrane, navodi se u zajendičkom saopštenju Suda i Tužilaštva BiH.
Sud Bosne i Hercegovine je ranije na prijedlog Državnog tužilaštva odredio pritvor predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, premijeru ovog entiteta Radovanu Viškoviću, te predsjedniku Narodne skupštine RS Nenadu Stevandiću nakon što se nisu odazivali na pozive za saslušanja.
Ubrzo nakon što su se oglušili o pismene pozive, Tužilaštvo je Sudskoj policiji BiH dalo nalog za njihovo dovođenje na saslušanje zbog neodazivanja na poziv. Nakon ovog Sudska policija je za privođenje zatražila i asistenciju SIPA-e, koja je takvu akciju pravosudnih institucija proglasila kao visokorizičnu.
Uslijedila je i unutrašnja potjernica za Dodikom, Stevandićem i Viškovićem a Interpol je odbio zahtjev BiH da se za njima raspiše međunarodna potjernica.
Dodik je u drugom predmetu prvostepeno osuđen za nepoštovanje odluka visokog predstavnika na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja dužnosti predsjednika entiteta. Istom presudom je krivnje oslobođen Miloš Lukić, vršilac dužnosti direktora “Službenog glasnika” RS-a.