Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Fatima Mehanović, viši revizor, govorila je o nalazima revizije koju je s koleginicom obavila u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice za 2021. godinu. Navela je da je izdato nekoliko desetina fiskalnih računa za jedan dan u jednom ugostiteljskom objektu.

“Bilo je pojedinih slučajeva da je piće fakturisano u kasnim noćnim satima… Nije bilo obrazloženja da se poveže s poslovnim aktivnostima”, kazala je Mehanović.

Od specifičnih i neuobičajenih situacija, izdvojila je donacije ugroženim porodicama kroz troškove reprezentacije. Govoreći o korištenju službenih vozila, svjedokinja je kazala da su zapazili da nisu popunjavane kolone za dnevno korištenje vozila, “loko” vožnje su označavane za udaljenosti veće od 100 kilometara, korištenje vozila vikendom, kao i da nisu traženi predračuni prilikom vanrednih servisa.

“Bila su štura obrazloženja za servisiranje vozila  tako da smo dali preporuke da se unaprijedi kontrola”, kazala je Mehanović.

Lučić je optužen za zloupotrebu položaja i pronevjeru u službi, a na teret mu je stavljeno da je postupao protivno odredbama koje definišu i regulišu trošenje i korištenje novčanih i materijalnih sredstava Ministarstva od 2020. do 2022. S njim su optuženi Siniša Papaz kao vlasnik ugostiteljskog objekta, Mirko Ristović kao vlasnik autolakirnice, te Dalibor Šehovac kao vlasnik autoservisa.

Na pitanja Lučićeve braniteljice Nine Karačić-Brković, svjedokinja Mehanović se složila da je Ured za reviziju u konačnom izvještaju dao mišljenje s rezervom za pojedine segmente i da se to razlikuje od negativnog mišljenja kojim revizori mogu ocijeniti rad neke institucije.

Potvrdila je da je pravilnikom regulisano da je vozač odnosno onaj ko koristi službeno vozilo dužan da popunjava naloge. Braniteljica je sugerisala da se pravilnikom ne zahtijeva navođenje broja osoba obuhvaćenih troškovima reprezentacije.

“To smatramo da je dobra praksa. Trebaju biti adekvatna obrazloženja za svaki trošak reprezentacije”, kazala je Mehanović.

Branilac Senad Pizović svjedokinju je ispitivao o zakonu koji propisuje da se fiskalni račun odmah izdaje, navodeći da se može pretpostaviti da ako neko sjedi u ugostiteljskom objektu više sati neće naručiti jedno piće.

Svjedok Davor Pavlović, rukovodilac interne revizije u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice, objasnio je da ova služba obavlja poslove po nalogu rukovodioca. Kako je rekao, uvijek se uoče negativnosti i mogućnost za unapređenje poslovanja.

Govoreći o nalazima koje su radili za 2021. godinu, naveo je da su uočili nedostatke u popunjavanju rubrika na nalozima, korištenju vozila vikendom i praznicima, kao i prekomjernoj potrošnji goriva, na šta je skrenuo pažnju Lučiću.

“Ministar se malo našao u čudu, gledaćemo da to popravimo”, kazao je Pavlović.

Dodao je da je revizijom utvrđeno da servis vozila nije vršen kod ovlaštenog dobavljača. Objasnio je da je propisano da se, ukoliko ponuđač ponudi neprimjereno visoku cijenu za servis, može ispitati tržište i onda dobavljaču ponuditi cijena.

“Koliko ja znam, to nije rađeno”, rekao je svjedok.

Optuženi Lučić pitao ga je u vezi servisiranja vozila koja nisu pod garancijom, te je sugerisao da su imali tri ponude za određeno servisiranje. Svjedok je rekao da misli da procedure ipak nije bila do kraja ispoštovana.

Braniteljica Karačić-Brković svjedoku je predočavala pravilnike kojima je propisano da vozač toči gorivo i popunjava naloge, da postoje referenti zadužena za kontrolu, kao i da su i drugi uključeni u proces servisiranja vozila.

Nastavak suđenja biće određen naknadno.

Najčitanije
Saznajte više
Žalba na osuđujuću presudu Dejanu Pudaru
Odbrana bivšeg blagajnika u Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) Dejana Pudara uložila je žalbu na prvostepenu presudu kojom je osuđen na pet godina zatvora zbog pronevjere u službi.
Šojić i Jokić
Uložene žalbe na presudu Draganu Šojiću
Državno tužilaštvo i Odbrana Dragana Šojića, bivšeg direktora Službe za zajedničke poslove institucija Bosne i Hercegovine, uložili su žalbe na drugostepenu presudu kojom je osuđen na deset mjeseci zatvora i 5.000 maraka novčane kazne za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja.