Četvrtak, 3 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Svjedok Dragan Konta kazao je da je bio u Vojnoj policiji u Livnu, gdje je optuženi Muhamed Ibrahimović bio načelnik krim-policije. On je kazao da je nakon napada u aprilu Vojna policija učestvovala u razoružanju srpskog stanovništva.

“Privedena su lica srpske nacionalnosti za koje su postojali osnovi sumnje da su imali naoružanje ili pripremali napad”, kazao je Konta.

On je izjavio da su privedeni iz kuća i da su bili u civilnoj odjeći, ali da se došlo do spiska o formiranju jedinice.

“Po tome, oni su bili vojne osobe obučene u civile”, rekao je svjedok, dodajući da je privedeno i nekoliko žena.

Prema njegovim riječima, u sali škole bilo je maksimalno 150 privedenih. Rekao je da je krim-služba bila zadužena za ispitivanja, a da su Ibrahimović ili Sigurnosno-informativna služba (SIS) potpisivali naloge za privođenje. Svjedok je korigovao svoj iskaz iz istrage u kojem je naveo da je Ibrahimović vršio saslušanja.

“Ne znam ko je saslušavao, nisam bio prisutan. Po meni je on bio glavni, ne znači da je direktno ispitivao”, rekao je Konta.

Svjedoku je poznato nekoliko slučajeva maltretiranja privedenih, navodeći da se on tome usprotivio.

Na pitanja Odbrane, pojasnio je da je akcija pretresa provedena u koordinaciji policije, brigade i SIS-a, te da je pronađeno na hiljade komada naoružanja, uključujući i bestrzajni top.

Braniocu Merisu Ćati je kazao da su nakon akcije vršena dalja ispitivanja i da je tada Ibrahimović potpisivao naloge za privođenja koje je spomenuo.

Konta je rekao da je Ibrahimović došao iz Bugojna i da su imali saznanja da je ranije bio u KOS-u (Kontraobavještajna služba), zbog čega nije imao povjerenja u njega.

Ibrahimović je optužen da je 1992. godine, u svojstvu načelnika krim-službe Hrvatskog vijeća obrane u Livnu, počinio ratni zločin protiv civilnog stanovništva – zatvaranjem, mučenjem, premlaćivanjem i drugim nečovječnim postupcima prema civilima srpske nacionalnosti zatočenim u prostorijama Osnovne škole “Ivan Goran Kovačić”, koja je korištena kao logor.

Svjedok SO-4 kazao je da je bio televizijski snimatelj i da je snimao pretres srpskih kuća u selu Guber.

“Snimio sam Ibrahimovića u Guberu, u jednoj kući… pregledao je neke ormare”, rekao je svjedok, dodajući da su mu svi snimci poslije oduzeti.

On je naveo da je Ibrahimovića upoznao kada je priveden sa suprugom prilikom povratka iz Splita. Njegova supruga, koja je druge nacionalnosti, kako je kazao, imala je jaku migrenu i nije mu se svidjelo kada je Ibrahimović preturao po njenoj tašni.

Ibrahimović je u unakrsnom ispitivanju sugerisao da je svjedok priveden jer se kretao u vrijeme policijskog sata i da je vrijeđao policajce na punktu. SO-4 je rekao da je imao propusnicu.

Ante Čevlan kazao da je bio u Vojnoj policiji i da su mu zadaci bili kontrola saobraćaja na punktovima. Nakon što ga je tužiteljica Gordana Tadić podsjetila na raniji iskaz, u kojem je ispričao kako su u školi dobili zadatak da privedu sva lica srpske nacionalnosti, svjedok je potvrdio da je bio u osiguranju te akcije.

“Nisam ušao ni u čiji stan ili kuću, nisam nijednu osobu priveo”, rekao je Čevlan.

On je kazao da je jedne prilike ušao u salu gdje su bila privedena lica i da je odabrao pet ili šest ljudi da mu pomognu da počiste stolove u prostoriji u kojoj su jeli vojni policajci.

Svjedok je kazao da sa Ibrahimovićem nije kontaktirao, ali ga je vidio u školi nekoliko puta.

Braniocu Ćati je rekao da nije vidio povrede na zatvorenicima, niti da ih neko tuče. Kazao je da su u školu pritvarani i pripadnici HVO-a zbog kršenja discipline, te da su oni bili u posebnoj prostoriji.

Mate Čeko je rekao da je kao vojni policajac bio angažovan na punktovima. Prema njegovim saznanjima, u školu je privođeno dosta vojnika zbog dezerterstva, kao i civili.

Svjedoku je predočeno da je ranije izjavio da se pričalo da je kod nekih Srba pronađeno oružje, a da pretpostavlja da nisu svi bili naoružani. On je rekao da je bilo “tako nešto”, ali se sada ne sjeća svih detalja.

Suđenje se nastavlja sutra, 11. juna.

Najčitanije
Saznajte više
Gligorević: Veća kazna ili novo suđenje za silovanja u Zvorniku
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je u žalbi zatražilo veću kaznu za Borislava Gligorevića, osuđenog na 10 godina zatvora zbog višestrukih silovanja 1992. u Liplju kod Zvornika, dok Odbrana predlaže ukidanje prvostepene presude i ponovno suđenje.
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: U novom iskazu svjedok rekao da je optuženi naredio strijeljanje zarobljenika
Na suđenju za zločine na području Sapne, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine je izjavio da je optuženi Dževad Avdičević usmeno naredio pisanje naredbe za strijeljanje dva ratna zarobljenika koju je kasnije potpisao sa optuženim Ahmedom Hadžajlićem, nakon čega su zarobljenici i ubijeni, što u istrazi nije govorio.
Jahić oslobođen optužbe za zločin u Konjicu
Ganić i ostali: Na kolonu pucali vojnici
Kadrić i ostali: Pretvarali se da ga tuku zbog Mrče
Peulići i Đurić: Tužilaštvo uložilo materijalne dokaze