Četvrtak, 19 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Kako navode iz Okružnog suda u Doboju, optuženom Tošiću je sredinom aprila ove godine određen pritvor nakon što se nalazio u bjekstvu i bio nedostupan sudu, zbog čega je za njim bila raspisana potjernica.

“Optuženi Tošić lišen je slobode 11. aprila 2015. u 18 časova, na graničnom prelazu Orašje, i na osnovu rješenja o određivanju pritvora ovog suda od 25. oktobra 2021. i naloga za prijem pritvorenika, sproveden u Kazneno-popravni zavod Doboj”, stoji u odgovoru Okružnog suda u Doboju.

Prema optužnici, Tošiću se na teret stavlja da je, kao pripadnik 103. brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO) u Derventi, u vremenskom periodu od aprila do kraja juna 1992. narušavao tjelesni integritet, nečovječno postupao te primjenjivao mjere zastrašivanja prema zatvorenim civilima srpske nacionalnosti.

Tošić je optužen da je u vremenskom periodu od 26. do 28. aprila 1992. u Derventi, sam i zajedno s drugim, za sada nepoznatim pripadnicima HVO-a, u logoru u zgradi bivšeg Doma Jugoslovenske narodne armije (JNA) tukao deset zatvorenih civila srpske nacionalnosti.

Kako stoji u optužnici, Tošić je u ovom periodu oštećenom L.P., između ostalog, zadao više udaraca šakom u glavu i nogama u predio genitalija, nakon čega mu je stavio u usta konopac vezan na čvorove, prisiljavajući ga da zagrize konopac i da na koljenima hoda četveronoške po prostoriji.

Tereti se da je od 26. aprila do kraja maja 1992. godine, s drugim pripadnicima HVO-a, u logoru u zgradi bivšeg Doma JNA u više navrata oštećenog P.N. odvodio u posebnu prostoriju, gdje ga je tukao te primjenjivao mjere zastrašivanja na način da ga je uz prijetnju oružjem prisiljavao da stavi ruku u mašinu sa željeznim zupcima, prijeteći mu da će ostati bez prstiju.

Tošić se nadalje tereti da je od polovine aprila do polovine maja 1992. u logoru u zgradi bivšeg Doma JNA nečovječno postupao prema jednom oštećenom kojeg je, iz prostorije u kojoj je bio zatvoren, izvodio u hodnik i pendrekom tukao po glavi, stomaku, grudima i leđima, usljed čega je oštećeni izgubio svijest.

“U vremenskom periodu od mjeseca maja do kraja juna 1992., u logoru u vojnom skladištu Rabić, gdje su se nalazili zatvoreni civili srpske nacionalnosti, u više navrata narušavao tjelesni integritet oštećenog D.T. na način da ga je tukao tačno neutvrđenim predmetima”, stoji u optužnici Okružnog javnog tužilaštva u Doboju koja je potvrđena u aprilu 2015. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Milanko Kajganić i Mariofil Ljubić na javnom saslušanju komisija u Parlamentu BiH. Foto: Detektor
Dvije paralelne istrage za slučaj Viaduct u BiH
Milanko Kajganić, glavni tužilac Tužilaštva Bosne i Hercegovine, na saslušanju komisija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH (PSBiH) rekao je da je formiran predmet po prijavi zakonskih zastupnika firme “Viaduct” protiv članova Vijeća ministara i Predsjedništva BiH, zbog neizvršavanja presude protiv naše zemlje, kojom je BiH dužna isplatiti ovoj firmi više od 100 miliona maraka zbog izgubljenog spora.
Imenovani članovi radne grupe za usaglašavanje teksta zakona o VSTV-u
Visoko sudsko i tužilačko vijeće imenovalo je dva člana radne grupe s ciljem usaglašavanja teksta zakona o VSTV-u, koji nije dobio neophodnu podršku u zakonodavnoj proceduri.