Srijeda, 9 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Odbrana Milorada Dodika i Tužilaštvo BiH uputili su ranije Državnom sudu žalbe na prvostepenu presudu, o čemu je Detektor pisao.

Prema prvostepenoj presudi od 26. februara, Dodik je osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika Republike Srpske, dok je Miloš Lukić, vršilac dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a”, oslobođen.

Dodik je proglašen krivim jer je od 1. do 9. jula 2023. u Banjoj Luci, svjesno i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. jula iste godine, kao i odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a, preduzimao radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika.

Neposredno nakon izricanja presude, Dodik je javno izjavljivao kako se ne planira žaliti na nju, jer ne priznaje Sud BiH, ali ubrzo je u različitim medijskim istupima taj iskaz mijenjao, a onda njegova Odbrana i potvrdila da će se žaliti. O ranijim prigovorima koje je Sud BiH odbacio u prvostepenoj presudi, detaljno smo pisali u pravnoj analizi advokatice Sabine Mehić.

Poslije izricanja presude, u BiH je nastupila politička kriza, nakon što je vladajuća koalicija u Narodnoj skupštini RS-a usvojila zakone o zabrani djelovanja Državnog suda i tužilaštva, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH i Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) na području RS-a, koje je kasnije Ustavni sud BiH stavio van snage privremeno.

Tužilaštvo BiH je protiv Dodika i drugih čelnika entiteta RS pokrenulo istragu za krivično djelo “napad na ustavni poredak”, a Sud BiH je odredio pritvor za Dodika, te premijera RS-a Radovana Viškovića i predsjednika NSRS-a Nenada Stevandića. Sud Bosne i Hercegovine je kasnije raspisao potjernicu, dok je raspisivanje Interpolove potjernice odbijeno.

Dodik se trenutno nalazi u Moskvi, nakon što je više puta od raspisivanja potjernice izlazio iz naše zemlje.

Najčitanije
Saznajte više
VSTV pomjerio rok za dostavljanje izvještaja o imovini nosilaca pravosudnih funkcija
Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV) je odlučilo da upute dopis svim pravosudnim institucijama o načinu prijave, nakon niz pitanja koje su dobili od nosilaca praovosudnih funkcija prvih mjesec dana otkako je počeo proces provjere imovine te da rok za dostavljanje izvještaja pomjeri iz marta u april.
Ukinut pritvor Stevandiću i Viškoviću
Sud Bosne i Hercegovine ponovio je scenario kao u slučaju Milorada Dodika i sa Radovanom Viškovićem i Nenadom Stevandićem, osumnjičenim za napad na ustavni poredak, te im ukinuo ranije određeni pritvor i odredio mjere povremenog javljanja jednom u 14 dana.