Četvrtak, 29 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Odbrana Milorada Dodika i Tužilaštvo BiH uputili su ranije Državnom sudu žalbe na prvostepenu presudu, o čemu je Detektor pisao.

Prema prvostepenoj presudi od 26. februara, Dodik je osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika Republike Srpske, dok je Miloš Lukić, vršilac dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a”, oslobođen.

Dodik je proglašen krivim jer je od 1. do 9. jula 2023. u Banjoj Luci, svjesno i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. jula iste godine, kao i odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a, preduzimao radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika.

Neposredno nakon izricanja presude, Dodik je javno izjavljivao kako se ne planira žaliti na nju, jer ne priznaje Sud BiH, ali ubrzo je u različitim medijskim istupima taj iskaz mijenjao, a onda njegova Odbrana i potvrdila da će se žaliti. O ranijim prigovorima koje je Sud BiH odbacio u prvostepenoj presudi, detaljno smo pisali u pravnoj analizi advokatice Sabine Mehić.

Poslije izricanja presude, u BiH je nastupila politička kriza, nakon što je vladajuća koalicija u Narodnoj skupštini RS-a usvojila zakone o zabrani djelovanja Državnog suda i tužilaštva, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH i Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) na području RS-a, koje je kasnije Ustavni sud BiH stavio van snage privremeno.

Tužilaštvo BiH je protiv Dodika i drugih čelnika entiteta RS pokrenulo istragu za krivično djelo “napad na ustavni poredak”, a Sud BiH je odredio pritvor za Dodika, te premijera RS-a Radovana Viškovića i predsjednika NSRS-a Nenada Stevandića. Sud Bosne i Hercegovine je kasnije raspisao potjernicu, dok je raspisivanje Interpolove potjernice odbijeno.

Dodik se trenutno nalazi u Moskvi, nakon što je više puta od raspisivanja potjernice izlazio iz naše zemlje.

Najčitanije
Saznajte više
Održani ogledni čas o genocidu u Srebrenici na osnovu baze sudski utvrđenih činjenica BIRN-a BiH
Profesorica historije i novinar Detektora održali su čas o genocidu u Srebrenici po materijalima dostupnim u Bazi sudski utvrđenih činjenica o ratu u Bosni i Hercegovini, s ciljem da prikupljena znanja budu korištena u obrazovnim institucijama na teritoriji cijele države, kako bi se izbjegle pogrešne interpretacije i različite informacije o istom događaju.
Penzionisana sutkinja Azra Miletić svjedočila u svoju korist u tužbi protiv BiH
Na glavnoj raspravi povodom tužbe zbog naknade materijalne i nematerijalne štete poslije procesa u kom je pravosnažno oslobođena za primanje dara i kršenja zakona od strane sudije, penzionisana sutkinja Državnog suda Azra Miletić, svjedočeći u svoju korist, navela je da je teško proživjela suđenje za koje je od početka tvrdila da je nezakonito.
Još se traga za više od 400 osoba s područja Zvornika