Ponedjeljak, 7 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Saša Magazinović je na konferenciji za medije naveo da je razlog za pokretanje procesa izmjena ovih zakona procjena da se u postupcima javnih nabavki godišnje ukrade milijarda KM.

“Kad se ovi zakoni usvoje, ono što su bili novčani prekršaji postat će krivična djela”, kazao je Magazinović.

Naveo je primjer kada je direktor firme za nezakonitu dodjelu tendera od 200.000 KM platio kaznu od 110 KM, te rekao da izmjene zakona sada predviđaju odlazak u zatvor umjesto ranijih simboličnih sankcija.

Izmjene zakona predviđaju smjene s dužnosti ministara i direktora, te otkaze službenicima i članovima tenderskih komisija, a firme koje budu učestvovale u nezakonitim aktivnostima dobit će zabranu obavljanja djelatnosti.

“Uz to sve, platit će i žestoke kazne i fizička i pravna lica”, kazao je Magazinović.

Dopune Krivičnog zakona BiH, naveo je Magazinović, kao krivično djelo predviđaju prevaru u postupku javne nabavke za koje je zaprijećena zatvorska te kazna do 200.000 KM. Uvodi se i krivično djelo “nezakonito pogodovanje u postupku javne nabavke”, za koje se predviđene kazne kreću do 20.000 KM. Previđa se, kako je rekao, i mogućnost izricanja kazne dugotrajnog zatvora uz zabranu vršenja dužnosti do deset godina, te prestanak zaposlenja licima koja učestvuju u nezakonitim procedurama.

Zakonom se predviđa i kazneno djelo “nesavjestan rad u postupku javne nabavke”. Direktor Agencije za javne nabavke Tarik Rahić je kazao da je izmjenama Zakona o javnim nabavkama jasno definisano ko se sve smatra odgovornim licem.

“To nije samo ministar, to nije samo direktor. Nema nedodirljivih. To su i ona lica koja učestvuju u pokretanju procesa javne nabavke, provođenju, članovi komisije za nabavke…”, rekao je Rahić.

U kreiranju zakonskog okvira učestvovalo je i Državno tužilaštvo, koje, kako kazao je predstavnik Tužilaštva Emil Pinkas, od 2022. godine aktivno sarađuje sa Agencijom za javne nabavke u pogledu unapređivanja zakonodavstva.

“Vjerujemo da ovaj tekst što je predložen predstavlja značajan iskorak u pogledu zaštite javnih sredstava i u pogledu borbe protiv korupcije”, rekao je Pinkas.

Zastupnik u Predstavničkom domu BiH Nihad Omerović smatra da će usvajanjem ovih zakona Bosna i Hercegovina biti bliže zakonskoj regulativi Evropske unije kada je u pitanju borba protiv korupcije, te poziva javnost da obrati pažnju ko će biti protiv ovih zakonskih rješenja.

Zastupnik Jasmin Emrić je stava da ovakav zakonski okvir ima ulogu ne samo sankcionisanja već i odvraćanja od zloupotreba.

“Ovo je alat ili mač za rezanje koruptivnog sistema javnih nabavki i koruptivnih lanaca koji, nažalost, postoje od lokalnog do državnog nivoa”, kazao je Emrić.

Najčitanije
Saznajte više
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
Naredne sedmice počinje WARM festival
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima