Petak, 25 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Otac Miroslava Mrkajića je 26. maja 1992. zarobljen u Bradini i odveden pred logor “Musala“ u Konjicu, ispričao je Mrkajić za Detektor.

“Kako su ih tukli, on je od jednog udarca pao tu, na ulazu u logor, da bi se ubrzo nakon toga začuo pucanj. Odatle su ga negdje odveli“, ispričao je Mrkajić o saznanjima koja je dobio od brata koji je s ocem bio u logoru.

Kasnije je saznao da je njegovo tijelo odneseno na obalu Neretve gdje je, kako kaže, stajalo dva dana i nestalo. Od tada je na različite načine pokušavao saznati gdje je tijelo njegovog oca, no i nakon nekoliko otkopavanja nije ga uspio pronaći. Govori da još uvijek gaji nadu, iako je ona svakim danom manja.

“Trenutno me ne interesuje da li će taj koji je to uradio da odgovara. Volio bih i ja, kao i moja majka, da pronađemo ostatke, da ga sahranimo. Njoj je to jedino što je ostalo”, kaže Mrkajić čija majka je bila zatvorena u istom logoru.

Pored Mrkajićevog oca, traga se za još četiri osobe s područja Bradine, rekla je Aljonka Dželetović, predsjedavajuća Savjetodavnog odbora Instituta za nestale osobe BiH. Ona za Detektor kaže da nije zadovoljna ni radom tužilaštva ni tempom vođenja procesa pred sudom.

“Niko nije došao daleko odatle da učini te zločine. Sve su to tamošnje komšije uradile. Svi oni znaju imena. Mnogi od njih i umiru, a nisu dočekali da ih proglasimo zločincima”, rekla je Dželetović.

Obilježavanje će biti održano u subotu i nedjelju, 24. i 25. maja, liturgijom i prikazivanjem filma “Djeca Bradine”, Stevana Salatića, najavili su iz Konjičke parohije.

U Sudu BiH za zločine počinjene nad srpskim civilnim stanovništvom na području Konjica – od maja 1992. do maja 1993. godine, koji obuhvataju i Bradinu – sudi se Esadu Ramiću, Omeru Boriću, Šefiku Nikšiću, Adnanu Alikadiću, Mitku Pirkiću, Redži Baliću, Hamedu Lukomirku, Safaudinu Ćosiću, Muhamedu Cakiću, Ismetu Hebiboviću, Senadinu Ćibi i Željku Šimunoviću.

Na teret im je stavljeno da su počinili progon – ubistvima, silovanjem, zatvaranjem, mučenjima i drugim nečovječnim djelima. Prema optužnici, oni su bili na komandnim funkcijama i pripadnici Opštinskog štaba Teritorijalne odbrane u Konjicu, Diverzantsko-izviđačkog odreda “Akrepi”, policije i stražari u logoru “Čelebići”.

S Ramićem i ostalima je optužen Almir Padalović koji je u oktobru 2019. izdvojen iz predmeta, nakon što su vještaci neuropsihijatri zaključili da privremeno nije sposoban da prati suđenje, te je postupak protiv njega prekinut. U istom predmetu optužen je i Zdenko Grbavac koji je nedostupan.

Pred Sudom BiH vodio se i postupak protiv Miralema Macića za zločine počinjene u Bradini, ali je obustavljen nakon što je optuženi preminuo.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović