Tužilac Ljubo Badnjar je kazao da su svjedoci govorili o napadima Hrvatskog vijeća odbrane i Armije Bosne i Hercegovine na Bradinu u maju 1992. godine, kada su pohapšeni muškarci odvezeni kamionima u logor u Čelebiće.
Rekao je da je mještanima naređeno da predaju oružje, te nesporno utvrđeno da je za vrijeme napada bilo nenaoružanih koji su imali status civila.
Prema iskazima svjedoka, naveo je tužilac, napad na policijske službenike je prethodio dovođenju Lenke Kuljanin kako bi se dobile informacije o tome gdje je njen suprug Mićo jer se, kako kaže tužilac, sumnjalo da je on odgovoran za napad i ubistvo 12 policajaca.
Kuljanin je prema naredbi Jahića, o čemu je posvjedočio svjedok “A”, kako je naveo tužilac, dovedena u mjesni ured u kojem je dobila udarce u glavu – šakama i rukama, a sjeća se da se vojnik koji ju je tukao porezao. Prema tužiočevim riječima, sjeća se i da joj je izvjesni Pavo rekao da ju je tukao Jahić, čiju je fotografiju prepoznala prilikom davanja izjave kada joj je predočen fotoalbum.
“Oštećena je nesumnjivo prepoznala Enesa Jahića, da je to lice koje je udaralo”, kazao je tužilac Badnjar i dodao da se oštećena nije imala kome obratiti za pomoć, te zbog toga i ne posjeduje medicinsku dokumentaciju.
Jahić je optužen da je od polovine do kraja maja 1992., kao pripadnik Opštinskog štaba Teritorijalne odbrane, učestvovao u progonu srpskog stanovništva. Prema optužnici, Jahić je 12. jula 1992. u Bradini tukao Lenku Kuljanin, nanijevši joj snažnu tjelesnu i duševnu bol.
Badnjar je rekao da je zaštićeni svjedok “A” kazao da Jahić nije mogao formalno naređivati, ali da je naredio da se Lenka dovede, te da alibi optuženog da je bio u kućnom pritvoru u Čelebićima ne dostiže ni najmanji stepen uvjerljivosti.
Osvrnuo se i na nalaz i mišljenje vještaka vojne struke koji je kazao da je najbitnije prikupljanje podataka o neprijatelju, položaju i od osoba koje to znaju.
“Optuženi je nakon ubistva policajaca…(…) naredio privođenje Lenke Kuljanin u cilju pribavljanja podataka”, kazao je tužilac.
Predložio je Sudu da ima u vidu bezobzirnost optuženog, nemar optuženog za stariju dob žene koja nije imala mogućnost da pruži bilo kakav otpor takvom ponašanju, ne ukazivanje pomoći, te da se kao otežavajuća okolnost cijeni što je bio vojno lice.
“Na kraju predlažemo da Sud BiH optuženog oglasi krivim te izrekne kaznu u skladu sa zakonom, te da se oštećena Lenka Kuljanin sa imovinskopravnim zahtjevom uputi na parnični postupak”, kazao je tužilac Badnjar.
Završna riječ Odbrane zakazana je za 29. april.