Četvrtak, 10 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Iz Ureda disciplinskog tužioca Visokog sudskog i tužilačkog vijeća su Detektoru rekli da je pritužba, koja je registrovana po službenoj dužnosti u vezi s gostovanjem Kajganića u emisiji “Pečat” Radio televizije Republike Srpske 13. aprila 2023., odbačena nakon provedene istrage “iz razloga što nema dokaza o počinjenom disciplinskom prekršaju“.

Nakon gostovanja glavnog tužioca Tužilaštva, Ured disciplinskog tužioca je u svega nekoliko dana formirao predmet protiv njega, a Detektor je prošli mjesec pisao da Ured još nije donio tužilačku odluku, iako su prošle skoro dvije godine.

Kajganić je tokom gostovanja u emisiji RTRS-a, između ostalog, kazao da se “u javnosti sada smatra da je donesen novi zakon, da taj zakon zabranjuje samo negiranje genocida i da svaka polemika oko toga da li je negdje bio genocid ili nije bio genocid predstavlja krivično djelo”, te dodao da to nije u skladu s Krivičnim zakonom BiH.

Kajganić je tada rekao za Detektor da nije zvanično niti nezvanično obaviješten o formiranju predmeta protiv njega i da nema namjeru komentarisati odluke Ureda.

Od jula 2021., kada je bivši visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko nametnuo izmjene Krivičnog zakona, prema kojima je kažnjivo negiranje genocida, zločina i veličanje zločinaca, Tužilaštvu je trebalo više od dvije godine da podigne prve optužnice za ovo krivično djelo. Sud BiH je u jednom predmetu donio presudu, dok se u dva predmeta vode sudski procesi.

Najčitanije
Saznajte više
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Na suđenju za zločine u Bosanskom Novom, svjedok Odbrane izjavio je da je u Vatrogasnom domu boravio izvjesni Nazif, kojem je pomagao i koji je izlazio u grad.
Važnost institucionalnog kapaciteta za usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici
Za usvajanje rezolucije o srebreničkom genocidu u Ujedinjenim nacijama (UN) bilo je ključno postojanje institucionalnog kapaciteta, organizacije, projekta te snaga ideje, rečeno je drugog dana međunarodne konferencije “Obrazovanje i istraživanje genocida”.