Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Milanko Kajganić. Foto: BIRN BiH

“Ured disciplinskog tužica Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine može potvrditi da je po službenoj dužnosti formirao predmet u vezi medijskog istupa glavnog tužioca Tužilaštva Bosne i Hercegovine, Milanka Kajganića, u televizijskoj emisiji RTRS-a ‘Pečat’, koja je emitovana 13. aprila 2023. godine“, stoji u odgovoru UDT-a dostavljenom Detektoru.

Kajganić je tokom gostovanja u emisiji Radio televizije Republike Srpske (RTRS), između ostalog kazao da se “u javnosti sada smatra da je donesen novi zakon, da taj zakon zabranjuje samo negiranje genocida i da svaka polemika oko toga da li je negdje bio genocid ili nije bio genocid, predstavlja krivično djelo“, te dodao da to nije u skladu s Krivičnim zakonom BiH.

On je za Detektor naveo da nije zvanično niti nezvanično obaviješten o formiranju predmeta protiv njega i da nema namjeru komentarisati odluke UDT-a.

“Što se tiče dijela moje izjave, ako je to razlog za navodno formiranje predmeta, ista se odnosila na pojašnjenje obilježja predmetnog krivičnog djela iz Krivičnog zakona BiH, na pitanje novinara koje je glasilo: ‘…nametnuti Zakon prijeti da veže ruke advokatima, novinarima, istoričarima?'”, kazao je Kajganić, koji je za glavnog državnog tužioca izabran u oktobru 2022.

Kajganić je ranije za Detektor rekao da je zakonska odredba koja se odnosi na negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca široko postavljena te da dokazivanje posljedice zadaje najviše problema u radu. Dodao je da je za negiranje ostalih djela, koja se tiču međunarodnog humanitarnog prava, potrebno dokazati posljedicu i da nisu imali predmete u kojima su to uspjeli.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.