Odbrana smatra da optužnica protiv Pudara, nekadašnjeg blagajnika u Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA), treba biti odbijena zbog ozbiljnih kršenja zakona od strane Tužilaštva.
“Došlo je do povrede prava na efikasno suđenje”, kazala je braniteljica Vasvija Vidović.
Navela je da su prekršeni rokovi za sprovođenje istrage, koja je otvorena 2016., a okončana podizanjem optužnice u novembru 2023. godine. Braniteljica je navela da se ne mogu prihvatiti argumenti Tužilaštva u vezi sa primjenom zakona o rokovima za istragu, kao ni da su istrage bile obustavljene u vrijeme pandemije virusa korona.
“Došlo je do nezakonitog podizanja, a konsekventno i potvrđivanja optužnice. Stoga, ona treba biti odbijena”, navela je Vidović.
Prema njenim riječima, do kršenja propisanih odredbi došlo je i prilikom oduzimanja dokumentacije i pri njenom otvaranju. Kazala je da ne postoji trag o kretanju dokumentacije.
“Na takvim dokazima se ne može zasnivati presuda”, smatra Vidović.
Dodala je da su odredbe zakona prekršene i prilikom izrade nalaza vještaka finansijske struke, koji nije mogao tvrditi ko je nešto potpisao, zadržavao novac ili mijenjao račune, te tako preuzeti na sebe ulogu grafologa i sudije.
Optužnica tereti Pudara da je od januara 2014. do kraja novembra 2015. prisvojio 276.222 marke – krivotvoreći račune, blagajničke naloge za isplatu akontacija i naloge za službena putovanja BHANSA-e za druge uposlenike i sebe a koja se nisu desila. Prema optužnici, Pudar je, kao osoba ovlaštena za podizanje i raspolaganje novčanim sredstvima u BHANSA-i, krivotvorio račune pravnog lica “Mrkulić Company Sarajevo” za navodno pružene usluge BHANSA-e.
Vidović je u završnoj riječi istakla da je pogrešan stav Tužilaštva da je Pudar imao neograničen pristup novcu, da je jedini njim raspolagao i jedini koji ga je mogao prisvojiti. Kazala je da je direktor odobravao isplate. Ukazala je na pomoćne blagajnike, posebno na isplate koje je vršila Soraja Šuman.
“Brojni su svjedoci koji su rekli da im je novac isplaćivala Soraja Šuman, vidi se da je raspolagala novcem iako Tužilaštvo to jednostavno zanemaruje”, kazala je braniteljica.
Dodala je da je novac za akontacije bio slan po drugim ljudima, zbog čega u nekim slučajevima nema potpisa, a korespondencija optuženog i drugih zaposlenih pokazuje da su odluke o putovanjima mijenjane u posljednji čas, kao i da se odustajalo od putovanja.
“To je svakako uticalo na urednost dokumentacije”, rekla je Vidović.
Navela je da u dokazima postoji niz računa koji su plaćeni virmanom, dok Tužilaštvo tvrdi da je te iznose Pudar sebi prisvojio. Braniteljica je napomenula da nije izuzet računar optuženog kako bi se utvrdilo da li je nešto krivotvorio, kao da nisu izuzeti ni računari iz firme “Mrkulić”.
Vidović je površnim ocijenila grafološko vještačenje, te napomenula da tim BHANSA-e nije pregledao cjelokupnu dokumentaciju i da njegovom radu nije prisustvovao optuženi. To što BHANSA potražuje od optuženog 406.000 KM, bez obzira što je ukupni iznos podignutog novca manji u dvije godine, pokazuje javašluk.
Ukoliko Vijeće ne odbije optužnicu, Odbrana je zatražila donošenje oslobađajuće presude, jer optužbe nisu dokazane van razumne sumnje.
Izricanje presude zakazano je za 16. april.