Nedjelja, 4 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Zenun Muratović je posvjedočio kako je 1991. radio u Sloveniji, a da je, prilikom povratka u Jusiće, u opštini Zvornik zatekao napeto i neizvjesno stanje. Ispričao je kako su na proljeće 1992. bili pregovori oko predaje naoružanja. Pojasnio je da je bošnjačko stanovništvo imalo samo lovačko naoružanje.

Dodao je da je početkom maja uslijedilo granatiranje, a da su potom vojnici srpske nacionalnosti upali u selo Jusiće. Tom prilikom je, kako se prisjetio, između ostalih, vidio Peru Radića te Mišu, čije je pravo ime bilo Milan. Pojasnio je da su mještani ubrzo predali naoružanje koje su imali, a da su potom odvajane žene od muškaraca.

“U kući u kojoj sam bio, bilo je oko 50-ak lica, samo muškarci. Žene su bile u drugim kućama. Tu smo bili cijelu noć i sutradan do dva ili tri sata”, kazao je svjedok te dodao da je Pero Radić bio sve vrijeme kod vrata kuće.

Svjedok je ispričao da su potom pušteni kućama te je dodao da je Mišu Mijića poznavao odranije. Muratović je izjavio da je sa članovima svoje porodice bio sakriven u šumi.

“Kad smo s jednog kraja sela prelazili na drugi, nailazili smo na mrtva tijela”, rekao je te dodao kako je poslije čuo da je tu ubijen Lutvo Smajlović sa sinovima. Naveo je da su uspjeli preći do Vitinica.

Odgovarajući na pitanja tužioca Seida Marušića, svjedok je kazao kako je njegova majka ostala u kući i da je ubijena, a da njeno tijelo nikada nije pronađeno. Rekao je kako je poslije čuo da je ubijeno 48 mještana Jusića, od kojih su bile dvije žene, a ostalo muškarci.

Muratović je svjedočio na suđenju Milanu Mijiću zvanom Miša, optuženom za učešće u ubistvima najmanje 48 osoba i progon stanovništva bošnjačke nacionalnosti iz Jusića u maju 1992. godine.

Odbrani je izjavio da je Mišo Mijić, u momentu kad ga je vidio, imao kapu na glavi te da je dolazio iz pravca Miloševića, kao i da nije vidio da je on preduzeo neku radnju. Prisjetio se da je od njega bio udaljen 30 do 40 metara.

Nakon što je upitan iz kojeg razloga, tokom svjedočenja u predmetu “Pero Radić i ostali”, 24. marta 2022. nije izjavio da je vidio Mišu Mijića, svjedok je kazao kako smatra da jeste spomenuo.

U Sudu BiH trenutno je u toku postupak protiv Pere Radića, Bože Vidovića, Branka Studena i Vlade Ristanovića za ubistva najmanje 48 osoba i progon stanovništva bošnjačke nacionalnosti iz Jusića u maju 1992. godine.

Tužilac Marušić mu je predočio izjavu koju je dao Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) u februaru 2017. a u kojoj je rekao kako poznaje osumnjičene, među kojima i Mišu Mijića. U izjavi je, kako je Tužilaštvo pročitalo, naveo da je tada imao pušku i kapu na glavi, ali da mu se lice jasno vidjelo, na šta je svjedok potvrdno odgovorio.

Suđenje se nastavlja 7. maja.

Najčitanije
Saznajte više
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama
Na suđenju za zločine na području Sapne, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je čuo da je u pritvor u Herama bio doveden jedan ratni zarobljenik i da je ubijen.
Majstorović i ostali: Ostala bez sestre i sa osam godina sama završila u logoru
Svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavila je da je 1992. u Vlasenici ostala bez sestre, oca i djeda, a da je ona, kao osmogodišnjakinja, razdvojena od majke i odvedena u logor.
Optuženi za zločine u Srebrenici negirali krivnju
Miljanović i ostali: Saznanja o odvođenju brata